H. (Henk) van Eijsden

foto H. (Henk) van Eijsden

Beminnelijk antirevolutionair Tweede Kamerlid uit de kring van de christelijke middenstanders, die algemeen geacht was. Was aanvankelijk in de Kamer middenstandsdeskundige, maar ontwikkelde zich snel tot allround parlementariër. Zo was hij financieel woordvoerder, maar sprak hij ook over economische zaken, volkshuisvesting en koninkrijkszaken. Secretaris van zijn fractie. In mei 1963, na het vertrek van Bruins Slot, bij verrassing als compromisfiguur gekozen tot fractieleider. Werd kort daarop echter ernstig ziek en nog tijdens de formatie vervangen door Biesheuvel. Overleed een jaar later.

ARP
in de periode 1953-1964: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Hendrik (Henk)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 16 november 1903

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 16 juli 1964

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • directeur Nederlandse Bond van Christelijke Detailhandelaren in Textiel en -Mode-Artikelen, van 1946 tot 1963
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 februari 1953 tot 16 juli 1964
  • fractievoorzitter ARP Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1963 tot 16 juli 1964 (vanwege ziekte nam vanaf 16 juli 1963 B.W. Biesheuvel en vanaf 24 juli 1963 J. Smallenbroek voor hem waar)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid Middenstandsraad, omstreeks 1954
  • lid commissie van advies en bijstand van de Geldschieterswet

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel wijziging Vestigingswet Bedrijven 1954 (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 4 oktober 1962 tot juli 1963
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel tijdelijke voorziening m.b.t. afbetalingsovereenkomst (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 6 november 1962 tot december 1962

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Voerde van 1956 tot en met 1962 namens zijn fractie het woord bij de algemene financiële beschouwingen
  • Was in 1957 één van de woordvoerders van zijn fractie in het debat over de nota inzake de bestedingsbeperking

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Woonde sinds 17 juli 1963 geen vergaderingen meer bij in verband met ziekte (hersentumor)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.