Mr. H.J. Dijckmeester

foto Mr. H.J. Dijckmeester
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Liberaal Tweede Kamerlid in de tweede helft van de negentiende eeuw. Telg van een Tielse regentenfamilie. Was zelf als advocaat en bestuurder actief in Gorinchem. Kleine, gezette man, met een vriendelijk gelaat en een heldere stem.

liberaal, Liberale Unie
in de periode 1877-1891: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Herman Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tiel, 8 augustus 1837

overlijdensplaats en -datum
Gorinchem, 9 november 1891

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

partij(en)
Liberale Unie, vanaf 1885

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/8)

  • lid gemeenteraad van Gorinchem, van 18 september 1874 tot 9 november 1891
  • wethouder van Gorinchem, van 30 april 1875 tot 9 november 1891
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1877 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Tiel)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 juni 1887 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Deventer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Deventer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 9 november 1891 (voor het kiesdistrict Tiel)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

  • auditeur der dienstdoende schutterij te Gorinchem, vanaf 3 oktober 1869
  • voorzitter curatorium Stedelijk Gymnasium te Gorinchem

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over justitie, onderwijs en waterstaat

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was advocaat (1827), notaris (1831-1870), wethouder van Tiel en lid van Provinciale Staten van Gelderland (1850-1873)

verkiezingen (3/8)
  • Werd in 1887 in het district Deventer na herstemming verslagen door A. van Delden (lib.)
  • Versloeg in 1888 jhr. G.J.Th. Beelaerts van Blokland (a.r.)
  • Versloeg in 1891 M. Kolff (cons.) en G.W. graaf van Rechteren van Appeltern (a.r.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.