Jhr.Mr. J.M.B.J. van der Does de Willebois

foto Jhr.Mr. J.M.B.J. van der Does de Willebois
bron: Gemeentearchief Den Haag

Conservatief-katholiek Tweede Kamerlid uit een Bossche notabelenfamilie. Was in zijn woonplaats rechter en president van de rechtbank en werd later president van het Gerechtshof. Door huwelijk gelieerd aan de familie Luyben. Broer van de Brabantse Commissaris des Konings, die later minister werd.

conservatief (katholiek)
in de periode 1868-1875: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Maria Benedictus Josephus

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • Mr. J.M.B.J. van der Does de Willebois, tot 18 oktober 1877
  • Jhr.Mr. J.M.B.J. van der Does de Willebois, vanaf 18 oktober 1877

opmerkingen over de naam en/of titel
Kreeg bij Koninklijk besluit van 28 augustus 1856, nr. 55 toestemming 'Van der Does' en 'de' voor zijn naam te zetten

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 21 maart 1810

overlijdensplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 12 september 1891

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • president Arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch, van 1 december 1863 tot 1 januari 1876
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 12 december 1875 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • president Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, van 1 januari 1876 tot 1 januari 1889 (benoemd bij K.B. van 10 december 1875)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • directeur Maatschappij van Brandverzekering voor het Koninkrijk der Nederlanden te 's-Hertogenbosch
  • lid Kamer van Koophandel te 's-Hertogenbosch

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1873 tot februari 1874
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1875 tot februari 1876

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over diverse onderwerpen op het gebied van onderwijs, spoorwegen, justitie en binnenlands bestuur
  • Stemde in 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was officier van gezondheid en geneesheer der hospitalen te 's-Hertogenbosch
  • Twee van zijn dochters waren kloosterlinge

verkiezingen
  • Werd in 1868 in de eerste stemmingsronde gekozen. In het district Boxmeer werd hij verslagen door H.C.F. Kerstens.
  • In 1871 en 1875 zonder tegenkandidaten gekozen

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 18 oktober 1877

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.