Mr.dr. P.A. (Pieter) Diepenhorst

foto Mr.dr. P.A. (Pieter) Diepenhorst
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Vooraanstaand economisch woordvoerder van de antirevolutionairen in de Eerste Kamer. Promoveerde op een proefschrift over Calvijn en de economie en was in 1904 de eerste hoogleraar economie (staathuishoudkunde) aan de Vrije Universiteit. Behoorde in 1915 tot de 'vijf heren' die bezwaar maakten tegen het leiderschap van Kuyper. Als hoofdredacteur van 'De Rotterdammer' had hij aan dat leiderschap kritische beschouwingen gewijd. Organiseerde de gereformeerde boeren in de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Gezaghebbend econoom in eigen kring met een ijzersterk geheugen, die zorgvuldig opgebouwde betogen hield met de nodige humor.

ARP
in de periode 1920-1946: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Pieter Arie (Pieter)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Strijen, 2 januari 1879

overlijdensplaats en -datum
Epe, 6 oktober 1953

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 4 september 1917 tot 15 juni 1921 (in 1917-1919 voor het district Amsterdam V)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 1 juli 1919 tot december 1920
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 27 december 1920 tot 23 juli 1946 (in 1920-1923 voor Gelderland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/18)

  • lid Economische Raad, van 20 mei 1933 tot 1938
  • lid Staatscommissie inzake toezicht op particuliere banken (Staatscommissie-De Geer), vanaf 7 maart 1937

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 21 maart 1933 tot 9 mei 1933
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 20 september 1938 tot 20 december 1938

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder economische zaken en landbouw van de ARP-Eerste Kamerfractie. Hield zich ook bezig met onderwijs en sociale zaken.

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Uitte in november 1915 samen met Anema, Bavinck, Heemskerk en De Vries in de brochure 'Leider en leiding in de A.R. Partij' kritiek op het leiderschap van Abraham Kuyper. Zij pleitten voor een minder dominante leiding en meer vrijheid voor de leden.
  • Leidde het Tweede Christelijk Sociaal Congres in 1919

uit de privésfeer
  • Oprichter "Stemmen des Tijds. Maandschrift voor Christendom en cultuur"
  • Een broer van hem was burgemeester van Oud-Beijerland (1938-1949)
  • Een zwager van hem, P.L. de Gaay Fortman, was burgemeester van Dordrecht (1923-1937)

verkiezingen
  • Werd in 1923, 1926, 1932 en 1937 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.