Mr. J. Dam

foto Mr. J. Dam
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Liberaal Tweede Kamerlid voor het district Zutphen. Zoon van een steenfabrikant. In de stad Zutphen raadslid en wethouder en voorts een sociaal betrokken advocaat en bestuurder. Was tevens Statenlid. Trouwe medestander van Thorbecke. Hield zich vooral met waterstaatkundige onderwerpen bezig en kwam in het bijzonder op voor de (economische) belangen van zijn stad en van de Gelderse Achterhoek. Zo bepleitte hij verbetering van de spoorwegverbindingen en maakte hij zich sterk voor een vaste brug over de IJssel.

Thorbeckiaan
in de periode 1866-1875: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zutphen, 8 oktober 1824

overlijdensplaats en -datum
Neuenahr (Dld.), 29 juni 1875

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 1 juli 1856 tot 3 juli 1866 (voor het kiesdistrict Zutphen)
  • wethouder van Zutphen, van 3 september 1861 tot 29 juni 1875
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 24 april 1866 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Zutphen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Zutphen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 2 maart 1868 tot 29 juni 1875 (voor het kiesdistrict Zutphen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid diverse schoolcommissies
  • auditeur der dienstdoende schutterij te Zutphen, van 28 augustus 1857 tot 29 juni 1875

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1870 tot mei 1870

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Behoorde in 1866 tot de liberalen die vóór het amendement-Poortman op de ontwerp-Cultuurwet stemden. Door aanneming viel het kabinet-Fransen van de Putte.
  • Stemde op 23 maart 1868 vóór de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Medeoprichter van de David Evekinkstichting, een woningstichting voor betaalbare arbeiderswoningen
  • Zijn vader was steenbakker. Hij overleed op 16 december 1833.
  • Zijn stiefvader overleed in 1845 op 35-jarige leeftijd

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1868 de conservatief H.A. ridder van Rappard en de katholiek jhr. C.J.Ch.H. van Nispen tot Sevenaer
  • Versloeg in 1871 A.F. Vos de Wael (r.k.), A. Kuyper (a.r.) en H.A. ridder van Rappard (cons.)
  • Versloeg in 1875 Æ. baron Mackay (a.r.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.