Jhr. F. de Casembroot

foto Jhr. F. de Casembroot
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Marineofficier die in 1840 tegen de Atjeh'ers vocht. Nadien werkzaam in Oost- en West-Indië. In 1850 adjudant van de minister van Marine en daarna van de koning. Vervolgens weer zeeofficier, onder andere in de wateren van Japan. In 1866 conservatief Tweede Kamerlid voor het district Den Haag (tot 1871) en van 1875 tot 1883 afgevaardigde voor Delft. Pleitbezorger van een krachtige defensie.

conservatief
in de periode 1866-1883: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

François

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Luik (België), 26 juli 1817

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 14 april 1895

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/14)

  • commandant Zr. Ms. "Cycloop", 1865
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1866 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 18 september 1871 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid gemeenteraad van 's-Gravenhage, van 16 september 1873 tot 22 februari 1876
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 augustus 1875 tot 17 september 1883 (voor het kiesdistrict Delft)

officiersrangen (2/6)
  • schout-bij-nacht titulair, van 1872 tot 1879
  • vice-admiraal titulair, 1879

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • adjudant in buitengewone dienst van koning Willem III en van koningin Emma, van 1 februari 1865 tot 14 april 1895
  • kanselier der Nederlandse Orden, van 1 maart 1894 tot 14 april 1895

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erelid Koninklijke Vereeniging "Het Eereteeken voor belangrijke Krijgsverrichtingen"

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Stemde op 23 maart 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Diende in 1876 een initiatiefwetsvoorstel in tot invoering van een extra belasting in Vlissingen ten behoeve van de havenwerken. Dit voorstel werd door de Tweede Kamer verworpen.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1879 door de regering op een buitengewone missie naar Rusland gezonden

anekdotes en citaten
  • Sprak zich als Kamerlid uit tegen de vrijheid van officieren om 'bakkers-dochters' ten huwelijk te vragen

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in 1875 in het district Delft C.J. Vaillant (lib.) na herstemming
  • Versloeg in 1879 H. Seret (arp) na herstemming
  • Was in 1883 geen kandidaat meer

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"de held van Simonoseki" (bijnaam vanwege gevechtshandelingen van Zr.Ms. "Medusa" in 1863 en 1864 bij Japan)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.