Mr. W.G. baron Brantsen van de Zijp

foto Mr. W.G. baron Brantsen van de Zijp
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Beleefde en beschaafde Gelderse edelman, die ruim tien jaar lid van de Tweede Kamer en twee jaar Eerste Kamerlid was. Zijn vader was gedeputeerde. Deskundig op waterstaatkundig gebied en verder vaak sprekend over landbouw en nijverheid. Keerde zich in 1894 tegen de kiesrechtuitbreiding en sloot zich aan bij de Lohmannianen. Bedaarde afgevaardigde.

Vrij-AR, antirevolutionair
in de periode 1882-1899: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Gerard

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 24 oktober 1831

overlijdensplaats en -datum
Arnhem, 8 november 1899

3.

Partij/stroming

stroming(en)
anti-Takkiaan

partij(en)
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), tot maart 1894
  • VAR (Vrij-Antirevolutionaire Partij), vanaf januari 1897

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/8)

  • commies van staat, Raad van State, vanaf 1860
  • kamerheer van prins Frederik, van 1867 tot september 1881
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 december 1882 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Zutphen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Zutphen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Sneek)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 5 april 1897 tot 8 november 1899 (voor Gelderland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid commissie tot beheer van de nalatenschap van wijlen Z.M. koning Willem II, van 1867 tot 1877
  • lid Nederlandse hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia, van mei 1875 tot 1876

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over waterstaatszaken, landbouw, nijverheid en posterijen
  • Ondertekende in 1894 met negen andere antirevolutionaire Tweede Kamerleden een manifest waarin zij zich keerden tegen Taks kiesrechtvoorstel

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was landeigenaar, wethouder van Arnhem, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland en staatsraad in buitengewone dienst
  • Een zuster van hem was gehuwd met een zoon van O. baron van Wassenaer van Catwijck, Tweede Kamerlid

verkiezingen (3/9)
  • Versloeg in 1888 bij naverkiezingen in het district Sneek W.J. van Welderen baron Rengers (lib.)
  • Versloeg in 1891 H. Pyttersen (lib.). Eindigde in het district Doetinchem als derde kandidaat achter H.F. Hesselink van Suchtelen (lib.) en J.G.S. Bevers (r.k.).
  • Was in 1894 geen Tweede Kamerkandidaat meer

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.