F.H.H. Borret

foto F.H.H. Borret
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Afgevaardigde in de Tweede Kamer voor het district Tilburg namens de katholieken. Zoon van de Brabantse Gouverneur en verwant aan diverse katholieke patriciërsfamilies. Was in de Kamer trouw op zijn post, maar sprak zelden. Dat hij desondanks enig aanzien genoot in de Kamer zou kunnen worden afgeleid uit het feit dat hij enkele keren op de voordracht voor het Kamervoorzitterschap werd geplaatst.

conservatief (katholiek), Bahlmanniaan ('Centrum')
in de periode 1868-1888: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Ferdinandus Hendricus Hubertus

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 13 februari 1819

overlijdensplaats en -datum
Klundert, 29 maart 1900

2.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken) (conservatief)

3.

Hoofdfuncties/beroepen (9/10)

  • tijdelijk rentmeester der domeingoederen van Z.K.H. prins Frederik, rentambt Niervaart, van 1 oktober 1845 tot 29 maart 1900
  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 23 september 1850 tot 7 juli 1868 (voor het kiesdistrict Zevenbergen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 29 maart 1882 (voor het kiesdistrict Tilburg)
  • lid gemeenteraad van Klundert, omstreeks 1879 en nog in 1883
  • tijdelijk rentmeester domein van wijlen Z.K.H. prins Frederik, rentambt Niervaart, vanaf 1 april 1882
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 26 juni 1882 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Tilburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Tilburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Tilburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Tilburg)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Nevenfuncties

  • lid Staatscommissie inzake de toestand van de landbouw, van oktober 1886 tot 1890
  • voorzitter waterschap "Bloemendaal en in uitwatering gecombineerde polders onder Klundert, Fijnaart en Zevenbergen", omstreeks 1899

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1881 tot januari 1882, opmerking: resp. voorzitter vijfde en tweede afdeling
  • voorzitter Commissie van Rapporteurs voor hoofdstuk VIIb (Financiën) 1888 (Tweede Kamer der Staten-Generaal)

5.

Activiteiten

als parlementariër (3/4)
  • Stemde in 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Behoorde in 1869 tot de zeven katholieken die tegen het wetsvoorstel tot afschaffing van het dagbladzetel stemden
  • Hij behoorde in 1880 tot de minderheid van de Katholieken die vóór het wetsvoorstel tot vaststelling van het Wetboek van Strafrecht stemde

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in september 1883 en 1884 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet
  • Werd in februari 1884 als tweede op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet

uit de privésfeer
  • Moest zijn Kamerlidmaatschap beëindigen vanwege een oogziekte
  • Toen hij in 1895 een halve eeuw rentmeester was, werd in Klundert gevlagd, werden er vier erepoorten opgericht en was er een feest dat met vuurwerk werd afgesloten
  • Zijn oudste broer was pastoor te Vogelenzang en deken van Noordwijk

verkiezingen (3/7)
  • Werd in 1879 en 1883 bij zonder tegenkandidaten gekozen
  • Werd in 1884 en 1887 samen met B.M. Bahlmann zonder tegenkandidaten gekozen
  • Werd in 1886 samen met B.M. Bahlmann met ruim 95 procent van de stemmen gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

7.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
Ned. Patriciaat, 1963

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.