Mr. R. (Rob) van den Bergh

foto Mr. R. (Rob) van den Bergh
bron: Fotobureau Stokvis

PvdA-Tweede Kamerlid in de jaren zestig van de twintigste eeuw. Na zijn rechtenstudie advocaat in Amsterdam en vanaf 1953 twaalf jaar wethouder van onder meer volkshuisvesting in de hoofdstad. Kwam begin 1963 in de Tweede Kamer, waarvan eerder zijn vader lid was, en bleef met enige onderbrekingen tot mei 1971 lid. Scherpzinnig jurist, deskundig op het gebied van gemeentefinanciën, privaat en fiscaal recht en volkshuisvesting. In april 1971 schoof de PvdA hem naar voren als schaduwminister van Financiën. Sloot zijn loopbaan af als staatsraad. Erudiet man. Behoorde tot de Barneveldjoden, die aan deportatie ontkwamen.

PvdA
in de periode 1963-1983: lid Tweede Kamer, lid Raad van State, staatsraad in buitengewone dienst

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Robbert (Rob)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 3 augustus 1913

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 28 augustus 1997

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 januari 1963 tot 5 juni 1963
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 juni 1965 tot 22 februari 1967
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 april 1967 tot 10 mei 1971
  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 1 februari 1972 tot 1 maart 1975 (benoemd bij K.B. van 25 januari 1972)
  • lid Raad van State, van 1 maart 1975 tot 1 september 1982 (benoemd bij K.B. van 21 februari 1975)

gevangenschap/internering
geïnterneerd te Barneveld, Westerbork en Theresienstadt, van 1943 tot 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid Raad van Commissarissen Koninklijke Foto Film Fischel N.V.
  • lid Raad van Advies Amro-Bank N.V.

afgeleide functies, presidia etc. (2/8)
  • lid afdeling geschillen van bestuur (Raad van State), vanaf 1 maart 1975
  • lid afdeling rechtspraak (Raad van State), vanaf 1 juli 1976

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Diende in 1969 samen met zijn fractiegenoten Westerhout, Daams en Vondeling een initiatiefvoorstel in tot wijziging van de Onteigeningswet. Het voorstel werd in 1971 overgenomen door Wierenga en werd later ingetrokken. (10.036)
  • Diende in 1970 samen met zijn fractiegenoot Franssen een voorstel tot wijziging van het reglement van orde, waardoor de behandeling van de Raming van de uitgaven van de Kamer voortaan in het openbaar moest plaatsvinden (10.712)

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in april 1971 in het alternatieve kabinet-Den Uyl/Van Mierlo/Aarden minister van Financiën

uit de privésfeer
  • Zijn eerste echtgenote was een Duitse, geboren in Hamburg
  • Schreef cabaretteksten tijdens zijn internering in kasteel De Schaffelaar in Barneveld
  • Was gefortuneerd

anekdotes en citaten
  • Op het ministerie van Financiën spraken de ambtenaren eind jaren zestig over "De twee bergen", waarmee zij bedoelden de beide scherpzinnige financiële woordvoerders van de PvdA, R. van den Bergh en E.L. Berg.
  • Hij hield van een schoon bureau. Door op zaterdag te werken, lukte het hem op zondag vrij te zijn.

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Tweede Kamer, januari 1961 (vacature-Hofstra)
  • lid Eerste Kamer, juni 1973 (vacature-I. Vorrink)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.