Mr. A.H.M. van Berckel

foto Mr. A.H.M. van Berckel
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Katholiek Tweede en Eerste Kamerlid. Zoon van een Delftse koopman van wie voorzaten in die stad bestuursfuncties bekleedden. Was advocaat in Amsterdam en werd in 1883 door het voorheen conservatieve district Delft naar de Tweede Kamer gezonden. Behoorde daar tot de meer vooruitstrevende katholieken. Later dankzij de steun van de katholieke Westlandse tuinders in het district Loosduinen gekozen. Vanaf 1895 Gedeputeerde in Utrecht de daarna kantonrechter. Vanaf 1903 vier jaar Eerste Kamerlid; in beide Kamers echter vrij onopvallend.

Rooms-Katholieken, Algemeene Bond (RKSP), Schaepmaniaan
in de periode 1883-1907: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Arnoldus Hyacinthus Maria

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Delft, 18 augustus 1847

overlijdensplaats en -datum
Nijmegen, 10 november 1915

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • R.K (Rooms-Katholieken) (tot 1894 medestander van Schaepman)
  • anti-Takkiaan

4.

Hoofdfuncties/beroepen (10/15)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1883 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Loosduinen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 21 september 1897 (voor het kiesdistrict Loosduinen)
  • kantonrechter te Nijmegen, van 1 april 1900 tot 1 augustus 1915
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 juni 1903 tot 23 juli 1904 (voor Gelderland)
  • lid gemeenteraad van Nijmegen, 1904
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1904 tot 24 juni 1907 (voor Gelderland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • penningmeester Vereeniging tot bevordering van het Katholiek Bijzonder Onderwijs in het aartsbisdom Utrecht
  • voorzitter Commissie van toezicht Tuchtschool voor jongens te Nijmegen, van 1 december 1905 tot 10 november 1915

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak vrij zelden als Tweede Kamerlid, hoofdzakelijk over spoorwegen en justitie
  • Sprak in de Eerste Kamer eenmaal: bij de behandeling van de begroting voor Curaçao 1906

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde in 1891 niet tot de ondertekenaars van een manifest van 14 conservatief-katholieke Tweede Kamerleden.
  • Werd in maart 1882 geen lid van de Katholieke Kamerclub ('Centrum')

uit de privésfeer (3/4)
  • Een zoon van hem was gehuwd met een kleindochter van F.Th. Westerwoudt, staatsraad in b.g.d.
  • Een zoon van hem was raadsheer in de Hoge Raad
  • Zijn vader was koopman te Delft en lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1888 in het district Loosduinen Jhr. W.Th.C. van Doorn (lib.) na herstemming
  • Versloeg in 1891 en 1894 H.A. van de Velde (arp) na herstemming
  • Werd in 1897 in het kiesdistrict Loosduinen na herstemming verslagen door ds. A. Brummelkamp (arp) en in het kiesdistrict Amsterdam IV bij de eerste stemming door J.G. Gleichman en Z. van den Bergh (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.