Ph.J. Bachiene

foto Ph.J. Bachiene
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Volgeling van Thorbecke en vier jaar Tweede Kamerlid voor een Zeeuws district, die door koning Willem III werd gepasseerd voor de Algemene Rekenkamer, maar in 1862 wel staatsraad werd. Was voor hij Kamerlid werd belastingambtenaar. Lid van de eerste parlementaire enquêtecommissie, die onderzoek deed naar de zoutaccijns.

Thorbeckiaan
in de periode 1849-1881: lid Tweede Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Philip Johannes

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Mr. Ph.J. Bachiene, vanaf 9 februari 1875 (na eredoctoraat)

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 3 december 1814

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 14 maart 1881

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Thorbeckiaan

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Goes)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Goes)
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 3 september 1861 tot 1 juli 1862
  • lid Raad van State, van 1 juli 1862 tot 14 maart 1881 (benoemd bij K.B. van 27 juni 1862)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid Raad van Commissarissen Nederlandsche Crediet- en Depositobank
  • lid bestuur Indisch Genootschap, omstreeks 1873

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid afdeling Buitenlandse Zaken (Raad van State)
  • lid afdeling Koloniën (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over financiële onderwerpen, handel en scheepvaart, de Kieswet en de Provinciewet

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde in 1849 tot de vijf leden die tegen het Adres van Antwoord stemden, waarin wantrouwen tegen het zittende kabinet werd uitgesproken
  • Werd in 1853 door de Tweede Kamer als eerste op de voordracht voor de Algemene Rekenkamer gezet. De Koning benoemde de tweede van de voordracht Pfister.

uit de privésfeer
Zijn vader was ontvanger der stedelijke belasting

verkiezingen
  • Versloeg in 1848 en 1850 J.J. van Deinse (cons.) na herstemming
  • Werd in 1853 verslagen door J.J. van Deinse (cons.)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.