Drs. N.P.M. (Norbert) Klein

foto Drs. N.P.M. (Norbert) Kleinvergrootglas

Norbert Klein (1956) was van 20 september 2012 tot 23 maart 2017 lid van de Tweede Kamer. Vanaf 3 juni 2014 vormde hij een eenmansfractie. Eerder was hij, sinds 7 oktober 2013, fractievoorzitter van 50PLUS. Hij was zelfstandig subsidieadviseur bij het door hem opgerichte Bureau VanBijenGelders. Eerder was hij actief in de VVD als raadslid in Nijmegen en Statenlid in Gelderland en als voorzitter van de VVD-afdeling Hoevelaken. In 2017 was hij bij de Tweede Kamerverkiezingen lijsttrekker van de Vrijzinnige Partij.

50PLUS , 50PLUS/Klein , fractie-Klein (ex-50PLUS)
in de periode 2012-2017: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Voornamen (roepnaam)

Norbert Pieter Marie (Norbert)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hengelo (Ov.), 1 maart 1956

Partij/stroming

partij(en)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), tot 2006
  • LDP (Liberaal-Democratische Partij), 2006
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), van 2007 tot 2011
  • 50PLUS, van 2011 tot 13 juni 2014
  • Vrijzinnige Partij, vanaf december 2014 (oprichter)

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • fractie 50PLUS/Klein, van 3 juni 2014 tot 13 november 2014
  • fractie lid-Klein, van 13 november 2014 tot 23 maart 2017

Hoofdfuncties/beroepen

  • lid gemeenteraad van Nijmegen, van april 1982 tot december 1989
  • junior subsidieadviseur PwC (PricewaterhouseCoopers), van 1989 tot 1991
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van april 1991 tot april 2003
  • consultant "BDO Nederland", accountants & (belasting)adviseurs, van 1991 tot 1993
  • senior consultant "PNO Consultants", van april 1994 tot mei 2001
  • zelfstandig subsidieadviseur Bureau "vanBijenGelders", vanaf september 2001 (oprichter)
  • eigenaar Klein Hoevelaken B.V., vanaf 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 2012 tot 23 maart 2017
  • fractievoorzitter 50PLUS (sinds 3 juni 2014: 50PLUS/Klein), Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 oktober 2013 tot 13 november 2014
  • fractievoorzitter fractie lid-Klein, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 november 2014 tot 23 maart 2017
  • adviseur Norbert Klein Public Affairs te Hoevelaken, vanaf september 2017

Activiteiten

als parlementariër
  • Op zijn voorstel werd in 2014 een dertigledendebat gehouden over de werkloosheid onder 55-plussers
  • Diende in 2015 een initiatiefwetsvoorstel in over het afschaffen van de kieskringen. Het voorstel werd in 2017 door de Tweede Kamer verworpen. (34.247 )
  • Diende in 2015 een initiatiefwetsvoorstel in over de mogelijkheid van het elektronisch inleveren van kandidatenlijsten of daarmee samenhangende bescheiden (34.258 )
  • Bracht in 2016 de initiatiefnota 'Zeker flexibel: over anders denken over werk en sociale zekerheid met een onvoorwaardelijk basisinkomen' uit (34.393 )
  • Diende in 2016 een initiatiefwetsvoorstel in over flexibilisering van de ingangsdatum van ouderdomspensioen. De Tweede Kamer verwierp het voorstel in 2017. (34.414 )

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Groeide op in Nijmegen
  • Zijn echtgenote is wethouder (vanaf 2014) voor de VVD in Nijkerk
  • Zijn vader was directeur bij de chocoladefabrieken van "Van Dungen"

woonplaats
Hoevelaken

Publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
  • Bart Zuidervaart, "'We zijn met twee man. Dat vraagt om strenge keuzes'", Trouw, 31 december 2012
  • Frits Conijn, "'Dieselmotor' moet Henk Krol doen vergeten", Het Financieele Dagblad, 8 oktober 2013
  • "'Ik ben niet boos. Zelfs niet op Henk Krol'", Algemeen Dagblad, 12 december 2014

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.