Drs. C. (Cora) van Nieuwenhuizen-Wijbenga

foto Drs. C. (Cora) van Nieuwenhuizen-Wijbenga
bron: Rijksoverheid

Cora van Nieuwenhuizen (1963) is sinds 26 oktober 2017 minister van Infrastructuur en Waterstaat in het kabinet-Rutte III. In 2010-2014 was zij Tweede Kamerlid en in 2014-2017 lid van het Europees Parlement voor de VVD. Mevrouw Van Nieuwenhuizen was in 2007-2010 gedeputeerde voor mobiliteit en infrastructuur van Noord-Brabant. Van huis uit is zij sociaal geografe. In 1994 werd zij actief in de lokale politiek van haar woonplaats Oisterwijk. In 2003 werd zij Statenlid en korte tijd later fractievoorzitter. Als Tweede Kamerlid was zij voorzitter van de vaste commissie voor financiën.

VVD
in de periode 2010-heden: lid Tweede Kamer, minister, lid Europees Parlement

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Cornelia (Cora)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Ridderkerk, 12 juni 1963

3.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)

fractie Europees Parlement
Alliantie van Liberalen en Democraten voor Europa (ALDE)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • minister van Infrastructuur en Waterstaat, vanaf 26 oktober 2017
  • lid Europees Parlement, van 1 juli 2014 tot 26 oktober 2017
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 juni 2010 tot 1 juli 2014
  • lid Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant (belast met onder meer mobiliteit, infrastructuur, waterwegen, luchthaven en toezicht op waterschappen), van 20 april 2007 tot mei 2010
  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 20 maart 2003 tot 20 april 2007

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

vorige (2/3)
  • voorzitter Raad van Toezicht SPVOZN (Stichting Primair en Voortgezet Onderwijs Zuid-Nederland), van november 2015 tot oktober 2017
  • adviseur Brabant Intermodal B.V., van 1 juni 2012 tot oktober 2017

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter vaste commissie voor Financiën (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 20 november 2012 tot 1 juli 2014

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was in 2011-2012 woordvoerder integratie, asiel- en immigratiebeleid en daarna woordvoerder beleid inkomen en werk, arbeid (ontslagrecht, WWV, re-integratie) en aansluiting onderwijs-arbeidsmarkt
  • Nam in 2011 de verdediging over van een in 2010 door Stef Blok ingediend initiatiefwetsvoorstel over opneming van de eis tot beheersing van de Nederlandse taal in de Wet werk en bijstand. (32.328)

als Europarlementariër


als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Besloot in februari 2018 de uitbreiding van luchthaven Lelystad een jaar uit te stellen vanwege de maatschappelijke onrust over mogelijke geluidsoverlast. De geplande datum was 1 april 2019.

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht in 2018 een wet (Stb. 347) tot wijziging van de Wegenverkeerswet tot stand om experimenten met geautomatiseerde systemen in motorrijtuigen (onbestuurde voertuigen) mogelijk te maken (34.838)

op het gebied van de EU (2/3)
  • In 2016 schaduwrapporteur over ruimtevaart in relatie tot het Europese defensiebeleid
  • In 2015 en 2016 schaduwrapporteur voor diverse voorstellen voor de kapitaalmarktunie, regulering van financiële data en financiële instrumenten en corporate governance

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Was in haar middelbare schooltijd actief bij de scouting en vrijwilligster voor lichamelijk gehandicapten

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.