Prof.Mr. G.E. (Gerard) Langemeijer

foto Prof.Mr. G.E. (Gerard) Langemeijer

Vooraanstaand, wijsgerige jurist, die zijn sporen verdiende als rechter, bij de bijzondere rechtspraak, als advocaat- en procureur-generaal bij de Hoge Raad en als hoogleraar. Zijn juridische veelzijdigheid bleek uit de vele takken van rechtswetenschap waarmee hij zich bezighield. Zo schreef hij een handboek over rechtsfilosofie en was hij regeringscommissaris voor het Nieuw Burgerlijk Wetboek. Kenmerkend voor hem waren mildheid en sociale betrokkenheid, die hem ook tot duidelijke politieke stellingname bracht.

in de periode 1964-1971: regeringscommissaris

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Gerard Eduard (Gerard)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Dieren (gem. Rheden, Gld.), 3 november 1903

overlijdensplaats en -datum
Bloemendaal, 12 april 1990

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VDB (Vrijzinnig-Democratische Bond), tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/10)

  • regeringscommissaris voor boek 3, Nieuw Burgerlijk Wetboek, van 1 mei 1964 tot 1 mei 1976 (benoemd bij K.B. van 7 april 1964)
  • docent wijsbegeerte des rechts, Universiteit van Amsterdam, 1973

gevangenschap/internering
geïnterneerd gijzelaarskamp Sint-Michielsgestel, van oktober 1942 tot 1 maart 1944

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/6)

  • voorzitter Pacificatiecommissie (voor het omroepbeleid), van 24 december 1963 tot 1965
  • voorzitter KNAW (Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Als advocaat-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie speelde hij een belangrijke rol bij de veroordeling (onder meer tot de doodstraf) van oorlogsmisdadigers en collaborateurs, zoals Rauter, Blokzijl en Mussert

uit de privésfeer
  • Hij groeide op in Velp en verhuisde na het overlijden van zijn vader in 1917 naar Den Haag
  • Zijn vader was arts

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.