Drs. E.M.J. (Lilianne) Ploumen

foto Drs. E.M.J. (Lilianne) Ploumen
bron: Tweede Kamer

Lilianne Ploumen (1962) is sinds 23 maart 2017 lid van de Tweede Kamerfractie van de PvdA. Van 5 november 2012 tot 26 oktober 2017 was zij minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking in het kabinet-Rutte II. Zij was van 6 oktober 2007 tot 22 januari 2011 voorzitter van de PvdA. Daarvoor was mevrouw Ploumen onder meer werkzaam bij Plan International, Mama Cash en Cordaid. Bij laatstgenoemde organisatie was zij directeur in de periode 2004-2007. Bij de ledenraadpleging in 2007 over het partijvoorzitterschap versloeg zij Jan Pronk. In de Tweede Kamer is zij woordvoerster buitenlandse zaken en zorg (cure) en sinds juni 2018 is zij vicefractievoorzitter.

PvdA
in de periode 2007-2017: lid Tweede Kamer, minister, partijvoorzitter

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Elisabeth Maria Josepha (Lilianne)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Maastricht, 12 juli 1962

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • GroenLinks (tot omstreeks 2002)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 2003

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/13)

  • lid Raad van Bestuur/directeur programma's, "Cordaid", van juli 2004 tot oktober 2007
  • voorzitter PvdA, van 6 oktober 2007 tot 22 januari 2012
  • minister zonder portefeuille, minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, van 5 november 2012 tot 26 oktober 2017
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 23 maart 2017

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/3)
  • vice-voorzitter SheDecides
  • distinguished fellow Overseas Development Institute Londen

vorige (2/11)
  • voorzitter Adviesraad HIER (samenwerking van 40 maatschappelijke organisaties rond klimaatverandering)
  • lid Raad van Toezicht Stichting Aids Fonds-Soa Aids Nederland en Stichting Stop Aids Now, van 22 september 2008 tot november 2012

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
co-voorzitter Global Partnership for Effective Development Cooperation, van april 2014 tot december 2016

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Nam in 2018 de medeverdediging in de Eerste Kamer van Henk Nijboer over van een door Renske Leijten (SP), Hanke Bruins Slot (CDA) en Lea Bouwmeester ingediend initiatiefwetsvoorstel over een verbod op winstuitkering door zorgverzekeraars (34.522)
  • Nam in 2018 van Sharon Dijksma de medeverdediging over van de initiatiefnota 'Big Farma: niet gezond!' (34.834)

als bewindspersoon (beleidsmatig) (2/19)
  • Stelde in december 2016 extra noodhulp ter beschikking voor Zuid-Sudanese vluchtelingen
  • Nam in januari 2017 het initiatief om een internationaal fonds, SheDecides, in het leven te roepen ter financiering van organisaties die vrouwen in ontwikkelingslanden helpen bij gezinsplanning, inclusief de mogelijkheid van veilige abortus. Dit was een reactie op het besluit van president Trump om de financiering door de VS stop te zetten. $B viw2g48w1ioy

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Werd in een ledenraadpleging voorgedragen als nieuwe partijvoorzitter en versloeg daarbij oud-minister Jan Pronk. Er waren zes telronden nodig; zij kreeg uiteindelijk 54 procent van de stemmen.
  • In een interview met De Volkskrant (4 oktober 2011) waarin zij een toelichting gaf op haar een dag eerder aangekondigde vertrek, uitte zij kritiek op de 'onzichtbaarheid' van partijleider Job Cohen, met name bij discussie in de partij over de koers
  • Reisde begin 2018 naar het grensgebied van Myanmar om zich daar op de hoogte te stellen van de situatie van de verdreven Rohinga-minderheid

uit de privésfeer
Haar vader was melkboer

verkiezingen
  • Werd bij de Tweede Kamerverkiezingen van 2017 met 22.000 voorkeurstemmen gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.