J.L. (Hans) Spekman

foto J.L. (Hans) Spekmanvergrootglas

Onconventionele PvdA-politicus, die Kamerlid en partijvoorzitter was. Voor hij in november 2006 in de Tweede Kamer kwam onder meer wethouder van sociale zaken, maatschappelijke zorg en sport in Utrecht. In de PvdA-fractie hield hij zich bezig vreemdelingen- en asielbeleid, de Wet werk en bijstand en armoedebestrijding. Maakte zich onder meer sterk voor het zogenoemde kinderpardon. Als partijvoorzitter, wat hij sinds 2012 was, voelde hij zich verantwoordelijk voor de zware verkiezingsnederlaag in 2017. Hij trad daarom terug. Viel op door zijn kleurrijke truien en duidelijke taalgebruik. Sinds 2018 is hij directeur van het Jeugdeducatiefonds.

PvdA
in de periode 2006-2017: lid Tweede Kamer, partijvoorzitter

Voornamen (roepnaam)

Johannes Leonardus (Hans)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zevenhuizen (Z.H.), 6 april 1966

levensbeschouwing
onkerkelijk

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1986

Hoofdfuncties/beroepen

  • lasser
  • verhuizer
  • verkoper in een milieuboekenwinkel
  • lid gemeenteraad van Utrecht, van 1 april 1994 tot 1 januari 2001
  • wethouder (van sociale zaken, maatschappelijke opvang en verslavingszorg, GG & GD, interculturalisatie, sport en recreatie en de wijken Noordwest en Zuid; vanaf november 2005 tevens welzijn) van Utrecht, van 1 januari 2001 tot 1 mei 2006
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 november 2006 tot 25 januari 2012
  • voorzitter PvdA, van 22 januari 2012 tot 7 oktober 2017
  • directer Stichting Jeugdeducatiefonds, vanaf 1 februari 2018

Activiteiten

als parlementariër
  • Nam kort na zijn aantreden als Tweede Kamerlid met Halbe Zijlstra (VVD) een initiatief tot indiening van een wetsvoorstel over maatregelen tegen voetbalhooligans. Minister Ter Horst nam dit initiatief in 2007 over.
  • Nam begin 2007 de verdediging van Jet Bussemaker over van een door Saskia Noorman-Den Uyl ingediend initiatiefvoorstel over een toeslag voor alleenstaande ouders
  • Diende in 2009 samen met Elly Blanksma (CDA) een initiatiefwetsvoorstel in over beperking van televisiereclame voor geldkrediet (31.911 )
  • Bracht in 2010 de initiatiefnota 'Altijd onderdak voor kinderen' uit over de opvang van kinderen van uitgeprocedeerde asielzoekers (32.566 )
  • Diende in 2011 met Joël Voordewind (ChristenUnie) een initiatiefwetsvoorstel in over versterking van de positie van in Nederland gewortelde minderjarige vreemdelingen (33.068 )

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Komt uit een 'rood nest'.
  • Zijn echtgenote is docente
  • Zijn vader was timmerman. Hij was voorzitter van de plaatselijke PvdA-afdeling. Hij overleed toen Hans 1 jaar was.
  • Zijn moeder moest met alleen een weduwepensioen vier kinderen groot brengen

woonplaats
Utrecht

Publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
  • K. Salverda, "'Ik wil praktijk naar Den Haag brengen'", VNG Magazine, 8 december 2006
  • Marc Peeperkorn, "'Ik heb geen ontzag voor gezag'. Interview Hans Spekman", De Volkskrant, 28 juli 2007
  • Derk Stokmans, "'Ik vind niet iedereen zielig'", NRC Weekblad, 5/6 februari 2011
  • Arjan Visser, "'Ik speel geen toneel, ik ben zoals ik ben', Trouw (rubriek 'Tien geboden'), 19 november 2011
  • Laurens Berentsen, "Van de oude stempel", Het Financieele Daglbad, 25 februari 2012
  • Thijs Niemandsverdriet, "Streng voor de partij en voor zichzelf. Profiel Hans Spekman, PvdA-voorzitter", NRC Weekend, 27/28 april 2013

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.