S. (Sander) de Rouwe

foto S. (Sander) de Rouwevergrootglas

Opgewekte CDA-politicus, die in 2007 op zesentwintigjarige leeftijd Tweede Kamerlid werd, na vijf jaar eerder al raadslid in Bolsward te zijn geworden. Werd toen al gezien als een spreekvaardig talent en 'politiek dier'. Eerder was hij voorzitter van het CDJA in Friesland. Na gemeentelijk voorlichter te zijn geweest, werd hij campagneleider van de provincie Fryslân voor de Statenverkiezingen 2007. In de Kamer woordvoerder infrastructuurbeleid, openbaar vervoer, verkeersveiligheid en volkshuisvesting en voorzitter van de commissie voor Wonen en Rijksdienst. Had een belangrijk aandeel in het instellen van de Fyra-enquête. Bij de Statenverkiezingen van 2015 was hij CDA-lijsttrekker in Fryslân en sinds 20 mei 2015 is hij lid van Gedeputeerde Staten van de provincie.

CDA
in de periode 2007-2015: lid Tweede Kamer

Voornaam (roepnaam)

Sander (Sander)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Bolsward, 1 november 1980

Partij/stroming

partij(en)
CDA (Christen-Democratisch Appèl)

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • lid Gedeputeerde Staten (belast met financiën, economische zaken, windmolens en onderwijs) van Fryslân, vanaf 20 mei 2015
  • lid Provinciale Staten van Fryslân, van 26 maart 2015 tot 20 mei 2015
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 maart 2007 tot 20 mei 2015

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties

huidige
  • lid Raad van Advies International Awards
  • informateur collegevorming gemeente De Fryske Marren, maart 2018

vorige
  • lid bestuur "Youth for Christ", afdeling Bolsward
  • informateur collegevorming gemeente Súdwest-Fryslân, van november 2017 tot december 2017

afgeleide functies, presidia etc.
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Defensie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 11 november 2010 tot 20 november 2012
  • voorzitter algemene commissie voor Wonen en Rijksdienst (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 21 november 2012 tot 18 november 2014

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariër
  • Bracht in 2014 samen met Duco Hoogland (PvdA) en Paulus Jansen (SP) een initiatiefnota uit over uitbouw en betere benutting van het Nederlandse wandel- en fietsnetwerk (33.888 )

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Ontwikkelde en organiseerde in 2004 het project 'Kamerleden voor de klas', waarbij Kamerleden op hun oude school discussiëren met huidige leerlingen
  • Werd in april 2005 geselecteerd om als jong gemeenteraadslid koningin Beatrix en de Staten-Generaal toe te spreken
  • Won in 2007 het parlementair debattoernooi en in 2009 een landelijk debattoernooi van het CDA

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.