Mr. P. Dieleman

foto Mr. P. Dieleman
bron: Persoonlijkheden

Arrogante Zeeuwse advocaat, telg uit een oud Vlaams agrarisch geslacht. Speelde tientallen jaren een belangrijke rol in het bestuur van de provincie. Hoewel lid van de ARP en vurig Orangist, ontpopte hij zich na de capitulatie als een sympathisant van het nationaal-socialisme. Werd in september 1940 belast met de waarneming van het ambt van Commissaris der Provincie. Was een steunpilaar van de bezetters en werd, na een 'zeer ernstig gebed', begunstiger van de Germaanse SS. Stond na de oorlog terecht voor het Tribunaal in Goes, maar was zich van geen kwaad bewust omdat hij alles had gedaan in het belang van Zeeland. Kreeg in december 1947 als 74-jarige een opvallend milde straf.

in de periode 1940-1945: waarnemend Commissaris der Provincie

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Petrus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Axel, 9 november 1873

overlijdensplaats en -datum
Amersfoort, 19 januari 1961

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/7)

  • lid Gedeputeerde Staten (belast met polder- en waterschapsvraagstukken) van Zeeland, van 6 juli 1915 tot september 1941
  • waarnemend Commissaris der provincie Zeeland, van september 1940 tot november 1944

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/10)

  • deken Orde van Advocaten te Middelburg, vanaf 1929
  • diverse functies in wetenschappelijke en economische instellingen in Zeeland

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Op 18 mei 1940 ontving hij de uit internering ontslagen districtsleider van de Zeeuwse NSB J.A. Dekker met de Hitlergroet en de woorden "ik ben zur Verfügung". Deze stelde toen voor om gewoon Nederlands te spreken.
  • Als Deken van de balie gaf hij in bezettingstijd door dat een Vlissingse advocaat jood was
  • Op 29 november 1943 gelastte hij een aantal burgemeesters om 675 mannen aan te wijzen voor het graven van loopgraven. Bij weigering zouden de burgemeesters worden doodgeschoten en indien zij ontslag namen, zouden zij worden aangeklaagd wegens sabotage.

verkiezingen
  • Werd in 1913 bij de Tweede Kamerverkiezingen in het district Oostburg verslagen door jhr. R.R.L. de Muralt (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.