Mr.Drs. A.H.J.W. (Anton) van Schijndel

foto Mr.Drs. A.H.J.W. (Anton) van Schijndel

Op de rechtervleugel opererende liberaal die tussentijds Tweede Kamerlid voor de VVD werd, maar daarmee later in conflict kwam. Al kort na zijn beëdiging werd hij na een tv-optreden op het matje geroepen door fractievoorzitter Van Aartsen. Een jaar later zette diens opvolger Rutte hem uit de fractie, omdat hij kritiek had geuit op de koers van de VVD en op het leiderschap van Rutte. Kort daarna vormde hij samen met Joost Eerdmans een tweemansfractie en sloot hij zich aan bij Eén NL. Voor hij Kamerlid werd, was hij advocaat en adviseur bij Andersson Elffers Felix. Is sinds 2018 raadslid voor Forum voor Democratie in Amsterdam.

VVD, fractie-Van Schijndel (ex-VVD), groep-Eerdmans/Van Schijndel (ex-LPF, ex-VVD)
in de periode 2005-2006: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Antonius Hubertus Jan Willem (Anton)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 12 januari 1960

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), van 1994 tot september 2006
  • Eén NL, vanaf september 2006
  • FvD (Forum voor Democratie), vanaf 2017

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • groep-Van Schijndel, van 7 september 2006 tot 25 september 2006
  • groep-Eerdmans/Van Schijndel, van 25 september 2006 tot 30 november 2006

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 augustus 2005 tot 30 november 2006
  • zelfstandig adviseur, vanaf 2007
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, vanaf 29 maart 2018

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige
  • interviewer Hoeksteen Live (programma op SALTO TV)
  • bijzonder adviseur "Forte & Balance Holding" B.V., maatschappelijk verantwoord ondernemen agrosector en toerisme te Ceara, Brazilië

vorige
  • lid Universiteitsraad (JFAS/ASVA), Universtiteit van Amsterdam, van 1980 tot 1981
  • lid Atlantische Commissie (nog in 2005)

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich vooral bezig met politie-aangelegenheden, criminaliteitsbestrijding en veiligheid

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Gaf in september 2005 het tv-programma 'Barend en Van Dorp' als zijn mening dat minister Donner moest opstappen vanwege diens verantwoordelijkheid voor fouten die het OM had gemaakt in de Schiedammer parkmoord. Na een gesprek met de fractieleiding stemde hij in het Kamerdebat hierover echter tegen een door de LPF ingediende motie van wantrouwen.
  • Werd op 6 september 2007 door fractievoorzitter Rutte uit de fractie gezet, nadat hij (onder meer in een ingezonden artikel in 'De Volkskrant') kritiek had geuit op het verkiezingsprogramma en op Rutte. Zo vond hij dat er te weinig aandacht was voor het vreemdelingenbeleid en voor integratie en was hij ontevreden over de Europa-paragraaf. Hij vond dat in het programma moest worden opgenomen dat Turkije geen lid mocht worden van de EU. Rutte stelde hem voor de keuze zich 100 procent achter de VVD te scharen of zijn zetel ter beschikking te stellen. Toen hij weigerde een keuze te maken, zette Rutte hem uit de fractie. Hij stond op nummer 35 van de kandidatenlijst, maar werd van de lijst verwijderd.

verkiezingen
  • Was zevende op kandidatenlijst van Eén NL bij de Tweede Kamerverkiezingen van 22 november 2006 en werd niet herkozen
 

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.