Prof.Mr. F. (Frans) de Vries

foto Prof.Mr. F. (Frans) de Vries
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Econoom die in 1950 de eerste voorzitter van de Sociaal-Economische Raad werd. Zoon van een Groningse middenstander en een Franse moeder en gehuwd met een kleindochter van CH-voorman De Savornin Lohman. Zowel door zijn voorkomen, voordracht als kennis een indrukwekkende hoogleraar die in Rotterdam en na de oorlog aan de Amsterdamse gemeente-universiteit veel gezag had. Behalve het voorzitterschap van de SER bekleedde hij vele functies in het bedrijfsleven, en daarnaast was hij werkzaam voor kerkelijke en charitatieve instellingen. Rechtlijnig, zelfbewust denker, zonder veel humor.

in de periode 1950-1958: voorzitter SER

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

François (Frans)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 2 mei 1884

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 15 juni 1958

3.

Partij/stroming

partij
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), tot 1946
  • partijloos, vanaf 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/7)

  • voorzitter Economische Raad, van 23 april 1948 tot 1 juni 1950 (benoemd bij K.B. van 24 januari 1948)
  • voorzitter SER (Sociaal-Economische Raad), van 1 juni 1950 tot 15 juni 1958 (benoemd bij K.B. van 10 mei 1950)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/17)

  • lid Raad van Commissarissen N.V. Nederlandse Spoorwegen
  • lid Raad van Commissarissen N.V. Stoomvaartmaatschappij "Zeeland"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Was sinds 1929 betrokken bij "Het Nederlandsch Weekblad", een orgaan van de Rotterdamse CHU-kamerkring dat opponeerde tegen de partijlijn
  • Behoorde in juli 1933 tot 28 prominenten die een adres voor devaluatie van de gulden ondertekenden
  • Ondertekende in december 1945 met 48 partijgenoten een verklaring tegen samenwerking tussen ARP en CHU

uit de privésfeer (3/4)
  • Zijn echtgenote was een dochter van de president van de Hoge Raad
  • Ongeveer zeventig van zijn studenten werden later hoogleraar in diverse landen
  • Bij zijn aftreden werd de F. de Vries-Stichting in het leven geroepen voor het houden van lezingen over de economie

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.