Drs. A.J.M. (Toine) Manders

foto Drs. A.J.M. (Toine) Manders
bron: European Parliament 2019
Met dank overgenomen van Europa Nu.

Toine Manders (1956) is sinds 2 juli 2019 lid het Europees Parlement voor 50PLUS. Hij maakt deel uit van de fractie van de Europese Volkspartij. Eerder was hij lid van 20 juli 1999 tot 1 juli 2014. Tot oktober 2013 zat hij namens de VVD in de fractie van ALDE. De heer Manders was lijsttrekker van 50PLUS bij de Europese verkiezingen 2014 en 2019. Hij was onder meer industrieel vormgever, eigenaar van een plantenkwekerij en advocaat. In het Europees Parlement houdt de heer Manders zich vooral bezig met interne markt en consumentenbescherming.

VVD, ex-VVD, 50PLUS
in de periode 1999-heden: lid Europees Parlement

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Antonius Jozef Maria (Toine)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Stiphout, 14 maart 1956

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), van 1990 tot oktober 2013
  • 50PLUS, vanaf 2013

fractie Europees Parlement
  • Fractie van de Europese Liberale Democraten (ELDR), van juli 1999 tot juli 2004
  • Alliantie van Liberalen en Democraten voor Europa (ALDE), van september 2004 tot 18 oktober 2013
  • niet-ingeschrevenen, van 18 oktober 2013 tot 1 juli 2014
  • Fractie van de Europese Volkspartij

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • lid gemeenteraad van Asten, van 1994 tot 1999
  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 18 april 1995 tot 13 april 1999
  • lid Europees Parlement, van 20 juli 1999 tot 1 juli 2014
  • lid Europees Parlement, vanaf 2 juli 2019

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Europese (parlements)commissies e.d.

  • lid commissie juridische zaken en interne markt, van juli 1999 tot juli 2004
  • plaatsvervangend lid commissie werkgelegenheid en sociale zaken, van juli 1999 tot juli 2004
  • lid (van 2004-2009 plaatsvervangend lid) Parlementaire Paritaire Vergadering van de Overeenkomst tussen de Staten in Afrika, het Caribisch gebied en de Stille Oceaan en de Europese Unie (ACS-EU), vanaf oktober 2001
  • lid commissie interne markt en consumentenbescherming, vanaf juli 2004
  • lid delegatie voor de betrekkingen met de Volksrepubliek China, van september 2004 tot juli 2009
  • plaatsvervangend lid commissie juridische zaken, van juli 2004 tot november 2011
  • plaatsvervangend lid commissie industrie, onderzoek en energie, van juli 2004 tot juli 2009
  • lid delegatie voor de betrekkingen met India, van september 2009 tot juli 2014
  • plaatsvervangend lid commissie milieu, volksgezondheid en voedselveiligheid, van november 2011 tot juli 2014
  • plaatsvervangend lid commissie werkgelegenheid en sociale zaken, vanaf 11 juli 2019
  • lid commissie interne markt en consumentenbescherming, vanaf 11 juli 2019

7.

Nevenfuncties

huidige
  • lid bestuur WTC-E te Eindhoven, portefeuille "Internationaal zaken doen"
  • lid bestuur golfvereniging "het Woold"

vorige (2/3)
  • lid Raad van Toezicht Integraal Kankercentrum Zuid, vanaf 2003
  • beeldend kunstenaar

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

8.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

9.

Activiteiten

op het gebied van de EU (2/7)
  • Zijn amendement op de richtlijn Late payments (2013) om niet alleen voor overheden, maar ook voor bedrijven een wettelijke betaaltermijn van 30 dagen in te voeren ter bescherming van kleine bedrijven, werd aangenomen.
  • Drong in 2014 met succes aan op Europese wetgeving over een uniforme oplader voor mobiele telefoons en tablets.

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

10.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Ontwikkelde als industrieel vormgever diverse 'toplights' en daksets op politiewagens, maar na een zeer ernstig ongeluk met zwaar lichamelijk letsel werd hij gedwongen zich om te scholen en ging rechten studeren.

verkiezingen
  • Werd in 1999 met voorkeurstemmen gekozen in het Europees Parlement
  • Stelde zich in juli 2008 kandidaat als lijstrekker van de VVD bij de Europese verkiezingen in 2009. De partij koos echter Hans van Baalen.

11.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

12.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.