Mr. G.J. (Fred) de Graaf

foto Mr. G.J. (Fred) de Graaf
bron: Hans Kouwenhoven

VVD-burgemeester en Senaatsvoorzitter, met een lange staat van dienst in het openbaar bestuur. Na ambtenaar en raadslid te zijn geweest al op 31-jarige leeftijd burgemeester van Leersum. Daarna volgden Vught en Apeldoorn, in welke gemeente hij in 2009 te maken kreeg met het gewelddadige incident op Koninginnedag. Was twaalf jaar Eerste Kamerlid, waarvan een half jaar fractievoorzitter. Voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken en in 2011 Kamervoorzitter. Kreeg in 2013 veel waardering voor de organisatie en het leiden van de Verenigde Vergadering waarin de Koning werd ingehuldigd. Vanwege commotie over de samenstelling van de commissie van in- en uitgeleide trad hij enkele maanden daarna af. Was enkeler keren waarnemend burgemeester, onder meer in Amstelveen. Gedegen, stabiele, pijprokende bestuurder en 'geboren' voorzitter.

VVD
in de periode 2003-2015: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, voorzitter Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Godefridus Jan (Fred)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Roosendaal (gem. Roosendaal en Nispen), 28 februari 1950

3.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1976

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/15)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 10 juni 2003 tot 9 juni 2015
  • waarnemend fractievoorzitter VVD Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 14 oktober 2010 tot 15 februari 2011
  • waarnemend burgemeester van Enschede, van 1 januari 2015 tot 1 oktober 2015
  • waarnemend burgemeester van Heerde, vanaf 16 oktober 2017

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/11)
  • voorzitter Raad van Toezicht Nationaal Park "De Hoge Veluwe", vanaf 1 januari 2016
  • voorzitter Stichting "Vrienden van de Grote Kerk" te Apeldoorn, vanaf 2017

vorige (2/47)
  • lid bestuur Nationaal Comité Herdenking Capitulaties 1945, van juli 2014 tot mei 2015
  • voorzitter Jubileumcommissie 150 Jaar Nederlandse Rode Kruis, vanaf december 2014

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • voorzitter College van Senioren (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 28 juni 2011 tot 2 juli 2013
  • voorzitter Huishoudelijke Commissie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 28 juni 2011 tot 2 juli 2013

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Eerste Kamerlid voor en na zijn voorzitterschap vooral bezig met buitenlandse en Europese zaken

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Kreeg landelijke bekendheid toen hij als burgemeester van Apeldoorn op 30 april 2009 leiding moest geven aan de hulpverlening en communicatie nadat Karst T had gepoogd in te rijden op de bus met de koninklijke familie. Daarbij kwamen zeven omstanders om en vielen diverse gewonden. Kreeg veel waardering voor zijn optreden, zowel direct na de aanslag als in de periode daarna.
  • Werd op 28 juni 2011 tot Eerste Kamervoorzitter gekozen. Hij kreeg, bij enkelvoudige kandidaatstelling, stemmen van 73 van de 74 aanwezige leden. Eén stem was blanco.
  • Leidde op 30 april 2013 de inhuldigingsplechtigheid van koning Willem-Alexander en kreeg daarvoor veel lof. In juni dat jaar raakte hij echter in opspraak na een artikel in De Volkskrant over de samenstelling van de commissie van in- en uitgeleide. Hij leek daarin te erkennen dat hij bij de samenstelling van die commissie had willen voorkomen dat PVV-fractievoorzitter Wilders, die op grond van anciënniteit aanspraak leek te maken op lidmaatschap, deel zou uitmaken van de commissie. Hij ontkende dat overigens. Op 14 juni verklaarde hij te hebben geconstateerd dat de discussie daarover bleef voortduren, ook na een door hem geschreven brief over de procedure. Daarmee was volgens hem zijn integriteit in het geding en hij kondigde daarom aan zijn Voorzitterschap op 18 juni neer te leggen. In een mondelinge verklaring op 18 juni zei hij dat bij het samenstellen van de commissie weren van de heer Wilders geen enkele rol had gespeeld en dat hij zonder vooringenomenheid had gehandeld.

uit de privésfeer
  • Hij was bondsoefenmeester A hockey
  • Zijn vader was procuratiehouder bij een groothandel in tabaksartikelen

verkiezingen
  • Werd in 2003 dankzij voorkeurstemmen gekozen

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.