Dr. A.M. (André) Donner

foto Dr. A.M. (André) Donner
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Vooraanstaand staatsrechtgeleerde uit een bekend gereformeerd geslacht van juristen. Hoogleraar aan de Vrije Universiteit en daarna rechter in het Europese Hof van Justitie. Leidde met Cals in de jaren zestig een grondwetscommissie en onderzocht in 1976 samen met Peschar en Holtrop de Lockheedaffaire. Bewerkte het door Van der Pot geschreven gezaghebbende leerboek over staatsrecht. Zijn vader en zoon waren minister.

in de periode 1958-1979: rechter Europees Hof van Justitie

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Andreas Matthias (André)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 15 januari 1918

overlijdensplaats en -datum
Amersfoort, 24 augustus 1992

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/6)

  • hoogleraar staatsrecht, Rijksuniversiteit Groningen, van 1 januari 1979 tot 1984 (ambtsaanvaarding 10 april 1979)
  • lid Europees Hof voor de Rechten van de Mens te Straatsburg, van 1984 tot 1987

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/14)

  • lid Commissie wettelijke regeling stakingsrecht voor overheidspersoneel (Commissie-Toxopeus), van september 1979 tot 1 mei 1980
  • voorzitter KNAW (Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen), van 1981 tot 1984

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

niet-aanvaarde politieke functies (3/4)
  • minister van Overzeese Rijksdelen, oktober 1956 (tijdens informatie-Burger)
  • minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, juli 1963
  • minister van Justitie, juli 1971

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.