Dr. J.H.E. (Johan) Ferrier

foto Dr. J.H.E. (Johan) Ferriervergrootglas

Surinaamse staatsman, eerste president na de onafhankelijkheid van Suriname in 1975. Voor alles onderwijzer en pedagoog. In 1950 promoveerde hij in Amsterdam op een pedagogische studie over Suriname. Statenlid en later minister-president voor de Nationale Partij Suriname. Daarna, na zes jaar in Nederland ambtenaar bij Onderwijs te zijn geweest, directeur bij tin-maatschappij Billiton. Vanaf 1968 was hij de laatste Gouverneur van Suriname. Na de staatsgreep van 1980 verliet hij Suriname, om er pas na het herstel van de democratie terug te keren. Actief op onderwijskundig en kerkelijk gebied. Zowel in eigen land als in Nederland zeer gerespecteerd.

in de periode 1968-1975: Gouverneur van Suriname

voornamen (roepnaam)

Johan Henri Eliza (Johan)

personalia

geboorteplaats en -datum
Paramaribo (Suriname), 12 mei 1910

overlijdensplaats en -datum
Oegstgeest, 4 januari 2010

levensbeschouwing
Hervormd

partij/stroming

partij(en)
NPS (Nationale Partij Suriname)

hoofdfuncties/beroepen

  • onderwijzer en leraar in Suriname, vanaf 1927
  • lid Staten van Suriname, van 2 april 1946 tot 3 maart 1948
  • directeur Onderwijs in Suriname, van 1 november 1951 tot 16 april 1955
  • minister van Algemene Zaken en Binnenlandse Zaken, minister-president van Suriname, van 16 april 1955 tot 16 juli 1958
  • raadadviseur ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, van 1959 tot 1965
  • directeur-beheerder N.V. Billitonmaatschappij te Suriname, van januari 1966 tot 15 maart 1968
  • Gouverneur van Suriname, van 15 maart 1968 tot 25 november 1975 (benoemd bij K.B. van 18 januari 1968)
  • president van de Republiek Suriname, van 25 november 1975 tot 13 augustus 1983

nevenfuncties

  • vertegenwoordiger van Suriname op internationale conferenties (o.a. bij de UNESCO)
  • adviseur vergadering van de Caraïbische Commissie
  • lid diverse examencommissies voor onderwijsbevoegdheden
  • ondervoorzitter (later voorzitter) Commissie Interculturele Planning
  • voorzitter Surinaams Onderwijsgenootschap
  • voorzitter Samenwerkende Onderwijsorganisaties in Suriname
  • lid kerkenraad Hervormde Gemeente Paramaribo
  • secretaris Stichting Cultureel Centrum Suriname

opleiding

voortgezet onderwijs
  • u.l.o.

hoger beroepsonderwijs
  • opleiding tot onderwijzer (akte hoofdonderwijzer, akte Engels l.o., akte gymnastiek l.o., akte Frans l.o.)
  • opleiding tot leraar (akte pedagogiek m.o.-a en -b)

academische studie
  • pedagogiek, Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, tot 12 mei 1950

promotie
  • letteren en wijsbegeerte, Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, 28 november 1958

wetenswaardigheden

algemeen
  • Speelde als raadadviseur een belangrijke rol bij de vestiging van ruimtevaartecentrum ESTEC in Nederland
  • Emigreerde enkele maanden na de staatsgreep in Suriname (februari 1980) naar Nederland

woonplaats(en)/adres(sen)
  • Wassenaar
  • Oegstgeest

ridderorden
Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 28 augustus 1958

verenigingen, sociëteiten, genootschappen etc.
  • beschermheer Surinaamse Stenografenvereniging
  • lid Nederlandse Padvindersvereniging, afdeling Suriname

publicaties/bronnen

publicaties
"De Surinaamse samenleving als sociaal-pedagogische opgave" (dissertatie, 1958)

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

familierelaties

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.