Mr. H.P.A. (Hilbrand) Nawijn

foto Mr. H.P.A. (Hilbrand) Nawijn

Spraakmakend populistisch politicus. Zoon van een burgemeester van ARP-huize en zelf op lokaal niveau actief in het CDA. Was als directeur Vreemdelingenzaken, directeur van de Immigratie- en Naturalisatiedienst en advocaat goed ingevoerd op het gebied van het asielbeleid en werd voor de LPF in het kabinet-Balkenende I minister voor Vreemdelingenzaken en Integratie. Deed in die functie soms omstreden uitspraken onder meer over de doodstraf. Zag in 2002 af van het lijsttrekkerschap van de LPF, maar werd met voorkeurstemmen tot Kamerlid gekozen. Trad ook in de Kamer vaak solistisch op, zocht contact met het Vlaams Belang en verliet de LPF. Had met een eigen lijst succes in de Zoetermeerse gemeentepolitiek, maar dong tevergeefs naar een Kamerzetel met zijn Partij voor Nederland.

LPF, fractie-Nawijn (ex-LPF)
in de periode 2002-2006: lid Tweede Kamer, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Hilbrand Pier Anne (Hilbrand)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Kampen, 8 augustus 1948

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), van 11 oktober 1998 tot 16 juli 2002
  • LPF (Lijst Pim Fortuyn), van 16 juli 2002 tot 24 augustus 2004
  • Lijst Hilbrand Nawijn (plaatselijke lijst, gemeenteraadsverkiezingen Zoetermeer), vanaf 2006
  • Partij voor Nederland, van 22 augustus 2006 tot 26 november 2006
  • Nederland Lokaal (Statenverkiezingen Zuid-Holland, 2015)

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • fractie lid-Nawijn, van 23 juni 2005 tot 17 augustus 2006
  • fractie Groep-Nawijn, van 17 augustus 2006 tot 12 september 2006 (samen met Gerard van As)
  • fractie lid-Nawijn, van 12 september 2006 tot 30 november 2006

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/14)

  • advocaat, advocatenkantoor "Paardekooper" te Zoetermeer, van 21 februari 2008 tot 2011
  • eigenaar juridisch en financieel-economisch adviesbureau "Nawijn Consultancy", vanaf november 2006
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 januari 2003 tot 30 november 2006
  • minister zonder portefeuille, minister voor Vreemdelingenzaken en Integratie, van 22 juli 2002 tot 27 mei 2003

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige
  • vicevoorzitter Stichting Exploitatie PWA Centrum Zoetermeer (Silverdome)
  • voorzitter Stichting Kidz Calling 4 Help (initiatiefnemer)

vorige (2/7)
  • juridisch adviseur bij advocatenkantoor Weerts en Van Rooy te Rotterdam
  • lid bestuur Stichting City Team

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Tijdelijke Commissie Onderzoek Zorguitgaven (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 26 juni 2003 tot 30 november 2006
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Europese Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 27 augustus 2003 tot 3 november 2005

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Door hem gestelde vragen over de Zembla-uitzending over Hirsi Ali waren de inleiding tot de affaire rond dit Kamerlid (KVR25599)
  • Interpelleerde op 9 maart 2006 minister Verdonk over de zaak-Kalou (versnelde asielprocedure voetballer) (29.543)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig) (2/3)
  • Besloot in november 2002 op basis van een ambtsbericht dat de situatie in Centraal Irak zodanig was, dat het vertrekmoratorium voor asielzoekers uit dat gebied kon worden beëindigd. Er kwam wel een categorale bescherming voor asielzoekers geboren in Centraal-Irak.
  • Besloot in september 2002 op basis van een ambtsbericht dat de situatie in Afghanistan zodanig was, dat het vertrekmoratorium voor asielzoekers uit dat land kon worden beëindigd.

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/13)
  • Behaalde in maart 2006 bij de gemeenteraadsverkiezingen in Zoetermeer met de door hem geleide Lijst Hilbrand Nawijn vijf zetels. Na herhaling van dit succes in 2010 kwam zijn partij in het college van Zoetermeer.
  • In juni 2005 besloten hij en Dewinter tot oprichting van een gezamenlijke denktank over onder andere verbetering van de samenwerking tussen Nederland en Vlaanderen. Het feit dat deze samenwerking werd bezegeld in het huis van Pim Fortuyn leidde tot ontstemming bij de LPF en bij zijn fractiegenoten, die hem solistisch gedrag en schending van afspraken verweten. Dit leidde ertoe dat hij uit de fractie stapte.
  • Knoopte op 24 januari 2005 contacten aan met het Vlaams Belang van Dewinter en kondigde de oprichting van een nieuwe conservatieve partij aan

uit de privésfeer
  • Na zijn vertrek uit de landelijke politiek trad hij met enig succes als karaoke-zanger op in amusementsprogramma's
  • Zijn vader was burgemeester van Blokzijl (1954-1968) en van Staphorst (1968-1978)

verkiezingen
  • Werd bij de Tweede Kamerverkiezingen van 2003 gekozen met 21.209 voorkeurstemmen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.