Drs. M.J. (Max) van den Berg

foto Drs. M.J. (Max) van den Berg

Spraakmakende partijvoorzitter van de PvdA in de jaren tachtig en in de periode 1999-2007 Europarlementariër en leider van de PvdA-delegatie in dat parlement. Werd in een 'rood nest' in Ammerstol geboren, maar groeide op in Twente. Na zijn studie sociologie wethouder van Groningen in een overwegend links college. Versloeg in 1979 de meer tot de gevestigde orde behorende Wim Meijer in de strijd om het partijvoorzitterschap en zette de polarisatiestrategie voort. Stapte in 1986 over naar de Novib waar hij algemeen secretaris en directeur werd. Van 1 september 2007 tot 1 april 2016 was hij Commissaris van de Koning(in) in Groningen.

PvdA
in de periode 1979-2016: partijvoorzitter, lid Europees Parlement, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Margrietus Johannes (Max)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Ammerstol (Z.H.), 22 maart 1946

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

fractie Europees Parlement
Fractie der Europese Sociaal-Democraten

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • Commissaris van de Koning (tot 30 april 2013 'van de Koningin') in Groningen, van 1 september 2007 tot 1 april 2016
  • lid Europees Parlement, van 20 juli 1999 tot 1 september 2007
  • algemeen directeur NOVIB (Nederlandse Organisatie voor Ontwikkelingssamenwerking) (Oxfam Nederland), van 1989 tot 1999

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/6)
  • voorzitter Stichting F.C. Groningen in de Maatschappij
  • lid Raad van Advies EDGaR (Energy Delta Gas Research)

vorige (2/21)
  • voorzitter Raad van Toezicht Leprastichting, tot januari 2016
  • voorzitter Interprovinciale regiegroep Bestuursakkoord, IPO-Rijk

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

op het gebied van de EU (2/10)
  • Leidde in april 2007 een EU-waarnemingsmissie bij de presidentsverkiezingen in Nigeria, oordeelde dat het democratisch gehalte van deze verkiezingen niet aan internationale standaarden voldeed
  • Presenteerde in februari 2006 een rapport waarin hij pleit voor het plaatsen van corrupte ambtenaren en corrupte regimes op een zwarte lijst, om zo de effectiviteit van het EU-ontwikkelingsbeleid te verbeteren (initiatief-procedure)

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/6)
  • Versloeg in oktober 2003 Maartje van Putten en Tineke Netelenbos in de strijd om het lijsttrekkerschap van de PvdA bij de Europese Verkiezingen van 2004. Kreeg 70 procent van de stemmen, tegen Van Putten 15 en Netelenbos 13 procent.
  • Was als partijvoorzitter voorstander van grote invloed van de basis op de partijlijn en aanhanger van de polarisatie-strategie
  • Versloeg in 1978 Wim Meijer bij de strijd om het voorzitterschap van de PvdA

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • "Raspoetin van het Noorden" (bijnaam in zijn wethouderstijd in Groningen)
  • "De Ayatollah uit Groningen" (bijnaam als voorzitter van de PvdA)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.