H.A. (Herman) Verbeek

foto H.A. (Herman) Verbeek
bron: Europees Parlement

Dissidente, progressieve katholieke priester, die tien jaar lid was van het Europees Parlement. Kwam in 1973 in conflict met het bisdom Groningen en trad sindsdien op als onafhankelijk priester. In de periode 1977-1981 was hij voorzitter van de PPR. In 1984 werd hij lid van het Europees Parlement, maar vanwege een afspraak eindigde dat eind 1986 (hij maakte plaats voor het CPN-lid Nel van Dijk). In 1989 keerde hij terug in het Europees Parlement en toen weigerde hij na tweeënhalf jaar zijn zetel op te geven.

PPR, GroenLinks, De Groenen
in de periode 1984-1994: lid Europees Parlement

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Herman Alphons (Herman)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 17 mei 1936

overlijdensplaats en -datum
Groningen, 1 februari 2013

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • PPR (Politieke Partij Radikalen)
  • Regenboog (voorheen Groen Progressief Akkoord)
  • Groenlinks, tot 3 januari 1994 (bedankt)
  • De Groenen

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • liturgisch adviseur van het bisdom Groningen, van 1 januari 1969 tot 1 december 1971
  • pastor te Groningen, vanaf 1 december 1971 (sinds 1973 onafhankelijk)
  • lid Europees Parlement, van 28 augustus 1984 tot 16 december 1986
  • lid Europees Parlement, van 25 juli 1989 tot 19 juli 1994

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

lid bestuur oecomenisch samenwerkingsverband "Citygroep" te Groningen, omstreeks 1972

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Hield zich in het Europees Parlement vooral bezig met landbouw en milieu

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Kwam in december 1991 in conflict met zijn partij. Weigerde, zoals afgesproken, zijn zetel in het Europees Parlement op te geven te faveure van de oud-PSP'er Hontelez.

uit de privésfeer (3/6)
  • Keerde zich in 1967 in een KRO-uitzending tegen het celibaat
  • Bij de door hem georganiseerde wijdingsplechtigheid van bisschop Möller liet hij, als een onderdeel van een volksfeest in een congreshal, schapen opdraven
  • Zijn vader was neuro-chirurg. Hij was, na een opleiding in de VS, de eerste neuro-chirurg in Nederland en had een drukke praktijk.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.