Ir. J.B.G.M. ridder de van der Schueren

foto Ir. J.B.G.M. ridder de van der Schueren

Burgemeesterszoon van katholieke adel, Delfts elektrotechnisch ingenieur, die jarenlang als industrieel werkzaam was in het buitenland en in de oorlogsjaren in Engeland woonde. Na de bevrijding commandant van het Militair Gezag in Noord-Brabant en daarna commissaris van de Koningin in Overijssel. Soepel doortastend bestuurder op wie in 1945 tevergeefs een beroep werd gedaan om minister te worden.

in de periode 1946-1964: Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Baptista Gerardus Maria

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Waalwijk, 1 januari 1899

overlijdensplaats en -datum
Nijmegen, 5 augustus 1990

3.

Partij/stroming

partij(en)
KVP (Katholieke Volkspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/8)

  • militair commissaris Noord-Brabant, souschef Militair Gezag, van 1945 tot 1946
  • Commissaris van de Koningin in Overijssel, van 6 mei 1946 tot 1 februari 1964 (benoemd bij K.B. van 15 april 1946)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/15)

  • voorzitter Raad voor de Waterstaat, van 1 augustus 1964 tot oktober 1969
  • voorzitter College van Curatoren Katholieke Universiteit Nijmegen, van 1964 tot 1969

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Een zoon van hem is getrouwd met een dochter van J.E. de Quay, minister, Commissaris van de Koningin en Eerste Kamerlid
  • Zijn moeder was een kleindochter van A.J. Vos de Wael, Eerste Kamerlid, zijn vader was een kleinzoon van C.J.A. van Rijckevorsel, Eerste Kamerlid
  • Zijn vader was burgemeester van Waalwijk (1898-1907) en van Bemmel (1907-1930)

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Oorlog, februari 1945 (weigerde na twee weken bedenktijd)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.