Mr. H. (Hedzer) Rijpstra

foto Mr. H. (Hedzer) Rijpstra
bron: Rijksarchief Leeuwarden

Burgemeesterszoon die zelf ook burgemeester werd en een mooie carrière afsloot als Commissaris van de Koningin van Friesland. Gepokt en gemazeld in het collegiaal bestuur als hij was, schafte hij de troon waarop zijn voorgangers hadden gezeteld af en bemoeide hij zich met alle beleidsterreinen. Was de laatste CdK die bij burgemeestersvacatures consequent de echtgenotes van de sollicitanten betrok in zijn beoordeling. Dynamische persoonlijkheid die het openbaar bestuur bedreef als een spel. In Friesland geacht als goed voorzitter en vriendelijke bestuurder met een natuurlijk gezag. Werd eenmaal (in 1967) genoemd als CHU-minister voor Binnenlandse Zaken.

in de periode 1970-1982: Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Hedzer (Hedzer)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zelhem (Gld.), 11 mei 1919

overlijdensplaats en -datum
Oegstgeest, 7 april 2011

3.

Partij/stroming

partij(en)
CHU (Christelijk-Historische Unie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/7)

  • burgemeester van Almelo, van 16 april 1966 tot 16 juni 1970
  • Commissaris van de Koningin in Friesland, van 16 juni 1970 tot 16 juni 1982 (benoemd bij K.B. van 28 februari 1970)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/25)

  • lid Raad van Commisarissen N.V. Nederlandse Waterschapsbank
  • voorzitter Jachtraad, van november 1981 tot september 1986

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1967 tijdens de formatie-Biesheuvel genoemd als nieuwe minister van Binnenlandse Zaken

uit de privésfeer
  • Zijn echtgenote was schooltandarts
  • Zijn vader was gemeentesecretaris, later burgemeester van Zelhem. Hij was van Friese afkomst. Zijn vader stierf op 9 december 1944 in het Duitse concentratiekamp Neuengamme.
  • Zijn schoonvader was predikant

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Provinciale Staten van Zeeland, juli 1966

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.