Mr. T.M.C. (Tobias) Asser

foto Mr. T.M.C. (Tobias) Asser

Vooraanstaand jurist (volkenrecht) uit een vooraanstaande Joodse familie, die in 1911 de Nobelprijs voor de vrede won. Na zijn studie in Leiden advocaat en hoogleraar aan het Atheneum in Amsterdam. Als raadadviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken regelmatig deelnemer aan internationale conferenties en arbiter bij conflicten. Had veel bemoeienis met het internationale privaatrecht. Groot wetenschapper, organisator en bemiddelaar, die desondanks een bescheiden man bleef. Had eenentwintig jaar zitting in de Raad van State.

in de periode 1892-1913: lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Tobias Michaël Carel (Tobias)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 28 april 1838

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 29 juli 1913

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/6)

  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 28 september 1892 tot 1 juli 1893 (benoemd bij K.B. van 24 augustus 1892)
  • lid Raad van State, van 1 juli 1893 tot 29 juli 1913 (benoemd bij K.B. van 5 mei 1893)

ambtstitel
  • minister van staat, van 27 augustus 1904 tot 29 juli 1913

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/16)

  • lid Permanente Hof van Arbitrage, vanaf 1901 (nog in 1908)
  • arbiter Russisch-Amerikaans geschil, 1902

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd eind 1870 ten onrechte in de dagbladen vermeld als nieuwe minister van Justitie

uit de privésfeer (3/5)
  • Medeoprichter Haagse Academie voor Internationaal Recht
  • Zijn vader was gemeenteraadslid van Amsterdam en raadsheer in het Gerechtshof van Noord-Holland en in de Hoge Raad der Nederlanden
  • Zijn echtgenote was een nicht van hem

verkiezingen
  • Werd in 1870 bij tussentijdse Tweede Kamerverkiezingen in Amsterdam verslagen door G.C.J. van Reenen (cons.)

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Justitie, december 1870 (geweigerd)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.