Mr. R.P. (Ru) Cleveringa

foto Mr. R.P. (Ru) Cleveringa

Leidse hoogleraar die op indrukwekkende wijze op 26 november 1940 in het openbaar protesteerde tegen het ontslag van zijn Joodse collega en leermeester prof. Meijers. Hij was aanvankelijk werkzaam in het bedrijfsleven en daarna rechter. Sinds 1927 hoogleraar handelsrecht en burgerlijk procesrecht in Leiden. Geleerd jurist, die belangrijke publicaties op zijn naam had. Na zijn vrijlating uit gevangenschap lid van het College van Vertrouwensmannen. Verliet op 64-jarige leeftijd de Leidse universiteit en werd toen lid van de Raad van State, waarvan hij sinds 1945 al als staatsraad in buitengewone dienst deel uitmaakte.

in de periode 1945-1969: lid Raad van State, staatsraad in buitengewone dienst, lid College van Vertrouwensmannen

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Rudolph Pabus (Ru)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Appingedam, 2 april 1894

overlijdensplaats en -datum
Leiden, 15 december 1980

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • LSP (Liberale Staatspartij) (voor 1940)
  • PvdV (Partij voor de Vrijheid), van 14 maart 1946 tot 26 januari 1948
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 26 januari 1948

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/9)

  • rector magnificus Rijksuniversiteit Leiden, van 16 september 1946 tot 15 september 1947
  • lid Raad van State, van 15 juni 1958 tot 1 mei 1969 (benoemd bij K.B. van 8 mei 1958)

gevangenschap/internering
  • geïnterneerd strafgevangenis te Scheveningen, van november 1940 tot juni 1941
  • geïnterneerd gijzelaarskamp te Vught, van 5 januari 1944 tot 22 juli 1944

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/7)

  • voorzitter Staatscommissie inzake herziening van de Nederlandse Burgerlijke Wetgeving, van 1 maart 1955 tot 1962
  • kamerheer honorair

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Hield op 26 november 1940 een rede in het Groot-aditorium van de Universiteit Leiden waarin hij krachtig protesteerde tegen het ontslag van zijn joodse collega E.M. Meijer door de Duitse bezetters
  • Adviseerde na de oorlog Stikker bij de oprichting van de Partij van de Vrijheid
  • Begeleidde als hoogleraar drieëndertig promovendi

uit de privésfeer
  • Sinds zijn jeugd bevriend met E.N. van Kleffens. Promoveerde op dezelfde dag als Van Kleffens.
  • Promoveerde bij prof. E.M. Meijers
  • Zijn vader was arrondissementsrechter in Heerenveen

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.