Z.M. koning Willem-Alexander , koning der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau

foto Z.M. koning Willem-Alexander , koning der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau
bron: © RVD - Erwin Olaf

Koning Willem-Alexander bekleedt sinds 30 april 2013 het koningschap. Hij werd in 1967 geboren als oudste zoon van prinses Beatrix en prins Claus. Hij volgde onder meer een opleiding aan het Atlantic College in Wales en bij de Nederlandse Marine en studeerde geschiedenis in Leiden. De koning was bestuurslid van het Internationaal Olympisch Comité en was actief op het gebied van internationaal watermanagement. Sinds 2002 is hij gehuwd met de in Argentinië geboren Máxima Zorreguieta. De koning heeft drie dochters, van wie prinses Catharina-Amalia (de Prinses van Oranje) de vermoedelijke troonopvolgster is. Hij staat bekend als sportief, spontaan en open en ziet samenbinden, vertegenwoordigen en aanmoedigen als belangrijkste taken.

in de periode 1985-heden: lid Raad van State (van rechtswege), staatshoofd

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Z.K.H. prins Willem Alexander Claus George Ferdinand, prins der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau, jonkheer van Amsberg (Willem-Alexander, Alexander), van 27 april 1967 tot 30 april 2013

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 27 april 1967

2.

Hoofdfuncties/beroepen (2/3)

  • koning der Nederlanden, vanaf 30 april 2013 (werd die dag tevens ingehuldigd)
  • lid Raad van State van rechtswege, van 27 april 1985 tot 30 april 2013 (werd op 3 juli 1985 als lid geïnstalleerd)

officiersrangen (2/5)
  • kolonel, december 2001
  • luitenant-kolonel, december 1997

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

3.

Nevenfuncties

huidige (2/5)
  • voorzitter Raad van State, vanaf 30 april 2013
  • Grootmeester (Huis-)orde van de Gouden Leeuw van Nassau (samen met de Groothertog van Luxemburg), vanaf 30 april 2013

vorige (2/14)
  • lid Raad van Commissarissen "De Nederlandsche Bank", tot 30 april 2013
  • lid Raad van Advies ECP NL, van december 2004 tot 30 april 2013

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


comités van aanbeveling, erefuncties etc. (2/15)
  • beschermheer Dag van de Duitse taal 2012
  • beschermheer Comité Nederlandse Veteranendag, vanaf januari 2005

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

4.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

5.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/47)
  • Bracht in 2018 staatsbezoeken aan Luxemburg en aan Letland, Estland en Litouwen
  • Beëdigde op 26 oktober 2017 de nieuwe bewindspersonen van het derde kabinet-Rutte
  • Bezocht in september 2017, in gezelschap van minister Plasterk, de door een orkaan getroffen eilanden Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius

uit de privésfeer
  • Voltooide in 1986 de Elfstedentocht
  • Voltooide in 1992 de marathon van New York
  • Kocht in 2012 een villa in Kranidi (Griekenland)

predicaten/adellijke titels (3/43)
  • erf- en vrijheer van Ameland, vanaf 30 april 2013
  • heer van Zevenbergen, vanaf 30 april 2013
  • heer van Willemstad, vanaf 30 april 2013

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

6.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

7.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.