Mr. J.J. van Crombrugghe

Bekwame Gentse rechtsgeleerde, stadsbestuurder en politicus. Advocaat en in de Tweede Kamer een welsprekend lid, die een ter zake kundige inbreng had bij vele debatten over juridische en bestuurlijke aangelegenheden. Was enige jaren burgemeester van Gent, maar werd in 1831 vanwege zijn oranjegezindheid afgezet. Keerde in 1840 echter terug als burgemeester.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1817-1830: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Joseph Jan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gent, 23 september 1770

overlijdensplaats en -datum
Gent, 10 maart 1842

3.

Partij/stroming

stroming(en)
regeringsgezind (onder Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • burgemeester van Gent, van februari 1840 tot 10 maart 1842
  • lid Provinciale Raad van Oost-Vlaanderen, van 1836 tot 1840
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1817 tot 18 oktober 1830 (voor Oost-Vlaanderen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid commissie herziening van de douanewetgeving
  • lid Commissie van redactie voor de nationale jurisprudentie, vanaf september 1824

afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter één van de afdelingen (Tweede Kamer der Staten-Generaal) (regelmatig)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 september 1830 tot 1 oktober 1830

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Antwoordde in 1829 ontkennend op de vraag of er een jury moest komen bij de provinciale hoven en criminele rechtbanken, zoals door het lid De Brouckère was voorgesteld
  • In 1828 één van de drie Belgen die vóór de begroting voor 1829 stemde

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Onderhandelde in 1830 tevergeefs over een administratieve scheiding van Noord en Zuid, waarbij de Prins van Oranje de regerende vorst in het Zuiden zou worden
  • Werd als burgemeester afgezet na steun te hebben gegeven aan een 'staatsgreep' in Gent, die er op was gericht de splitsing van Noord en Zuid ongedaan te maken

uit de privésfeer
Zijn vader was belastingontvanger en rekenmeester van het Kapittel van St.-Pharaïlde te Gent

niet-aanvaarde politieke functies
  • Gouverneur van Antwerpen, 1829 (geweigerd)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.