E.L. Surlet de Chokier

foto E.L. Surlet de Chokier

Als gekozen regent het eerste staatshoofd van België, na voordien gematigd oppositoneel Tweede Kamerlid te zijn geweest. Kwam uit een puissant rijke adellijke Luikse familie en was landbouwdeskundigde. Tijdens het Franse keizerrijk bekleedde hij op departementaal niveau bestuursfuncties en in 1812 werd hij lid van het Wetgevend Lichaam. Verdedigde in 1815 de Grondwet, inclusief de eed op de koning, maar liet zich in de Tweede Kamer vaak nogal kritisch uit over regeringsmaatregelen en werd in 1818 daarom niet herkozen. Verdedigde de Maastrichtse burgemeester Hennequin in een proces tegen de regering. In 1828 opnieuw Tweede Kamerlid. Geen voorstander van een volledige scheiding van Noord en Zuid en lang trouw aan Oranje. Voorzitter van het Nationaal Congres van België en door zijn medeleden gekozen als regent. Als Fransgezinde was hij vóór een Fransman (de hertog van Nemours) op de Belgische troon of voor inlijving bij Frankrijk, maar hij legde zich neer bij de verkiezing van Leopold van Saksen-Coburg.

oppositioneel ten tijde van Willem I
in de periode 1815-1830: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Erasme Louis

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Luik, 27 november 1769

overlijdensplaats en -datum
Gingelom (Belg. Limburg), 7 augustus 1839

3.

Partij/stroming

stroming(en)
gematigd liberaal, anti-clerikaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/18)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 18 oktober 1818 (voor Limburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1828 tot 18 oktober 1830 (voor Limburg)
  • regent van België, van 1 maart 1831 tot 21 juli 1831 (in afwachting van de verkiezing van een staatshoofd)
  • lid Senaat van België, van 29 augustus 1831 tot 6 oktober 1831 (voor de provincie Luik)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid Syndicaat van Holland, vanaf 19 december 1815
  • lid Ridderschap van Limburg, vanaf 16 februari 1816

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoorde in 1818 tot de tien leden die tegen de Blanketwet (straffen op overtreding van algemene maatregelen van bestuur) stemden

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/6)
  • Was in 1830 tegen een volledige scheiding van Noord en Zuid en voor behoud van het Huis van Oranje
  • Was in 1831 voorstander van aansluiting van België bij Frankrijk
  • Kreeg op 14 juni 1831 bij de verkiezing van een staatshoofd door het Nationaal Congres veertien stemmen

uit de privésfeer
Van hem staat in het gemeentehuis van Gingelgom een bronzen borstbeeld

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"Surlet de Choquant" (bijnaam vanwege zijn felle oppositionele toon)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.