Ch.J. hertog d' Ursel

Brusselse oranjegezinde magistraat, die na de vereniging van Zuid- en Noord-Nederland deel uitmaakte van het voorlopig bewind in de zuidelijke provincies. Werd in 1815 minister van Waterstaat en Publieke Werken en bleef dat vier jaar. Vervulde daarna een hoge hoffunctie en werd in 1829 minister van staat. Na de afscheiding was hij senator in België.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1815-1819: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Charles Joseph

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Brussel, 9 augustus 1777

overlijdensplaats en -datum
Hingene, 27 september 1860

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I)
  • Katholieken (tot 1847)
  • liberaal (na 1847)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Senaat van België, van 8 juni 1847 tot 14 juni 1859 (voor het district Mechelen)
  • lid Senaat van België, van 11 juni 1839 tot 8 juni 1847 (voor de provincie Antwerpen)
  • minister van Waterstaat en Publieke Werken, van 16 september 1815 tot 1 juli 1819

ambtstitel
  • minister van Staat, van 1829 tot 18 oktober 1830

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • voorzitter adviescommissie van de Prins van Oranje bij diens bestuur van de zuidelijke provincies, van 4 oktober 1830 tot 16 oktober 1830
  • voorzitter commissie tot het ontwerpen van wijzigingen in het middelbaar onderwijs, vanaf februari 1829

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Vanwege zijn oranjegezindheid en een bod op verbeurd verklaarde paarden van de Prins van Oranje (om die daarna aan de prins terug te kunnen geven) werd zijn huis in april 1834 geplunderd

uit de privésfeer
Zijn vader was minister van Financiën onder het bewind van Van der Noot

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.