P. Huidekoper

foto P. Huidekoper
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Voormalige zeekapitein uit een doopsgezinde Amsterdamse handelsfamilie, die zeven jaar burgemeester van Amsterdam was en enkele maanden in de Tweede Kamer zat. Gaf als burgemeester de aanzet voor de plannen tot aanleg van het Noordzeekanaal.

regeringsgezinden ten tijde van Willem II
in de periode 1841-1842: lid Tweede Kamer, burgemeester van Amsterdam

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 31 maart 1798

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 4 juni 1852

2.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • lid stedelijke raad van Amsterdam, van oktober 1835 tot oktober 1851
  • lid Provinciale Staten van (Noord-)Holland, van 7 juli 1840 tot 21 september 1841 (voor de steden, Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1841 tot 1 februari 1842 (voor Noord-Holland)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 15 februari 1842 tot 9 september 1850 (voor de steden, Amsterdam)
  • burgemeester van Amsterdam, van 1 februari 1842 tot 1 december 1849 (benoemd bij K.B. van 18 januari 1842)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

3.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid bestuur Algemeen Ziekenfonds voor de Stad Amsterdam
  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 1 juni 1849 tot 4 juni 1852 (benoemd bij K.B. van 12 mei 1849)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

4.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was lid van de raad van Amsterdam en directeur van de Levantsche Handel

verkiezingen
  • Hem werd bij K.B. van 2 november 1849 vanwege zijn gezondheid ontslag verleend als burgemeester
  • Werd in 1848 door de kiezers van de districten Alkmaar en Zaandam als tweede op de voordracht voor het Eerste Kamerlidmaatschap gezet, maar werd niet voorgedragen. In Zaandam versloeg hij C. Diemont na herstemming.

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Tweede Kamer, 5 juli 1838 (geweigerd (vacature-Van Reenen))

5.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, deel VIII, 884
  • H. van Felius en H.J. Metselaars, "Noordhollandse Statenleden 1840-1919" (1991)
  • P. Hofland, "Leden van de raad. De Amsterdamse gemeenteraad 1814-1941"
  • Ned. Patriciaat, 1927

Biografisch Woordenboek(en)
biografie opgenomen in het Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek

6.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

7.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.