Mr. A. Sandberg

Tweede Kamerlid en provinciebestuurder uit de eerste jaren van het Koninkrijk. Vervulde al tijdens de Bataafs-Franse tijd administratieve functies en werd in 1814 gedeputeerde van Overijssel. Volgde in 1828 zijn negen jaar jongere broer Samuel op als Tweede Kamerlid voor Overijssel. Hij behoorde in de Kamer tot de kritische leden, die meer openbaarheid over het financieel beleid verlangden. Werd na zijn vertrek uit de Kamer in de adelstand verheven. Zijn vader was voor 1795 de orangistische burgemeester van Zwolle en had in 1806 zitting in het Wetgevend Lichaam.

financiële oppositie
in de periode 1828-1842: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Albertus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zwolle, 1 december 1768

overlijdensplaats en -datum
Zwolle, 6 maart 1843

3.

Partij/stroming

stroming(en)
"financiële oppositie"

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van 19 september 1814 tot 21 oktober 1828 (voor de landelijke stand, district Raalte)
  • lid Gedeputeerde Staten van Overijssel, van 6 oktober 1814 tot 21 oktober 1828
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 oktober 1828 tot 17 oktober 1842 (voor Overijssel)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid Staatscommissie onderzoek naar wijziging in de staatscollegiën en admistratiën ten gevolge van de scheiding van België, vanaf 29 oktober 1830

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Behoorde in 1835 tot de 15 leden die tegen de begroting 1836/1837 stemden. Stemde tevens tegen de ontwerp-Wet op de middelen.
  • Behoorde in 1837 tot de 21 leden die tegen de begroting 1838/1839 stemden. Stemde tevens tegen de ontwerp-Wet op de middelen.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn zwager was burgemeester van Arnhem en Statenlid in Gelderland
  • Een zoon van hem was Statenlid in Overijssel

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 20 oktober 1842

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.