A.J. Ingenhousz

Tamelijk oppositioneel Tweede Kamerlid uit Breda. Was in 1829 bijvoorbeeld één van de vijf Noord-Nederlandse leden die tegen de tienjarige begroting stemden en keerde zich ook later tegen financiële voorstellen. Van huis uit, net als zijn vader apotheker en koopman. Kwam in 1795 in het bestuur van Brabant. Zijn Kamerlidmaatschap duurde, met een onderbreking van twee jaar, van 1818 tot en met 1844.

regeringsgezind ten tijde van Willem I, regeringsgezind ten tijde van Willem II
in de periode 1815-1844: buitengewoon lid Staten-Generaal, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Arnoldus Josephus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Breda, 4 mei 1766

overlijdensplaats en -datum
Breda, 20 september 1859

3.

Partij/stroming

stroming(en)
regeringsgezind, maar tamelijk onafhankelijk (ten tijde van Willem I en Willem II)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • buitengewoon lid Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden, van 8 augustus 1815 tot 19 augustus 1815 (voor Brabant)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 oktober 1818 tot 20 oktober 1839 (voor Noord-Brabant)
  • schout, districtsschoutambt Princenhage, vanaf januari 1820 (nog in 1830)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1841 tot 21 oktober 1844 (voor Noord-Brabant)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid commissie van bezuiniging, vanaf 1830
  • lid commissie van bezuiniging, van 1837 tot 1839

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/7)
  • Behoorde in 1835 tot de 16 leden die tegen de ontwerp-Wet op de middelen stemde. Stemde wel vóór de begroting.
  • Behoorde in 1844 tot de 25 leden die tegen de ontwerp-wet inzake de (vrijwillige) geldlening en buitengewone belasting op bezittingen stemden. Het voorstel werd met 32 tegen 25 stemmen aangenomen.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Een nicht van hem was gehuwd met H. Oomen, lid van de Notabelenvergadering

verkiezingen
  • Werd in 1839 verslagen door P. Gouverneur. Hij kreeg bij de derde stemming in de Staten van Noord-Brabant 16 stemmen, tegen 21 voor Gouverneur (bij 5 onthoudingen).
  • Versloeg in 1841 jhr. L.J.B. van Sasse van IJsselt. Hij kreeg bij de derde stemming in de Staten van Noord-Brabant 21 stemmen, tegen 20 voor Van Sasse (bij 1 onthouding).
  • Werd in 1844 verslagen door L.D. Storm. Hij kreeg in de eerste stemronde in de Staten van Noord-Brabant slechts drie stemmen, tegen 22 voor Storm.

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Vergadering van Notabelen, 29 maart 1814 (niet verschenen)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.