Jhr.Mr. J.E.N. van Lynden van Hoevelaken

foto Jhr.Mr. J.E.N. van Lynden van Hoevelaken
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Gelderse orangistische edelman, die tijdens de Republiek onder meer gedeputeerde van Gelderland en burgemeester van Harderwijk was. Werd in 1814 voorzitter van de nieuwe Staten-Generaal en zat in 1815 in de commissie die de Grondwet moest wijzigen na de vereniging van Noord- en Zuid-Nederland. Kreeg daana zitting in zowel de Raad van State als de Tweede Kamer en was tevens in de eerste zitting Tweede Kamervoorzitter. Was in 1830 voorstander van scheiding van Noord en Zuid.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1814-1831: lid Staten-Generaal, voorzitter Staten-Generaal, lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Raad van State, lid Grondwetscommissie 1815

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Elias Nicolaas

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 22 september 1766

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 16 januari 1841

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • orangist (tijdens de Republiek)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/17)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 16 oktober 1831 (voor Gelderland)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 16 oktober 1816
  • waarnemend president Raad van State, van 1837 tot 1840

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • voorzitter commissie tot formatie der lijsten van de Notabelen, van 14 februari 1814 tot 24 maart 1814
  • lid Ridderschap van Gelderland, van 1814 tot 16 januari 1841

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid commissie van eenentwintig voor de ontwerp-Grondwet (Staten-Generaal), van 9 augustus 1815 tot 14 augustus 1815
  • voorzitter één van de afdelingen (Tweede Kamer der Staten-Generaal) (regelmatig)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Beantwoordde in 1830 de vragen of er een Grondwetsherziening moest komen en of scheiding van Noord en Zuid moest worden overwogen met "ja"

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was officier en gedeputeerde ter Staten-Generaal

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 29 augustus 1814

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.