Jhr.Mr. S.J. Sandberg van Essenburg

foto Jhr.Mr. S.J. Sandberg van Essenburg
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Zwolse advocaat en rechter die in de eerste jaren van het koninkrijk een vooraanstaand, actief en geacht Tweede Kamerlid was. Behoorde tot de meer vooruitstrevende leden. In 1823 en 1825 tot Kamervoorzitter gekozen. In 1828 benoemde de koning hem tot Gouverneur van Luik, maar na de Opstand van 1830 moest hij uitwijken naar Maastricht. Vestigde zich vervolgens in Harderwijk en was enige tijd lid van de Raad van State, tot hem het reizen naar Den Haag te zwaar viel. Toen hij in 1828 de Kamer verliet, volgde zijn negen jaar oudere broer hem op.

onafhankelijk ten tijde van Willem I
in de periode 1815-1841: buitengewoon lid Staten-Generaal, lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Raad van State, Provinciaal Gouverneur

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Samuel Johannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zwolle, 22 januari 1778

overlijdensplaats en -datum
Nunspeet, 16 mei 1854

3.

Partij/stroming

stroming(en)
onafhankelijk (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/14)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 8 september 1828 (voor Overijssel)
  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van 1 juli 1834 tot 1 juli 1837 (voor de Ridderschap)
  • lid Raad van State, van 1 juli 1839 tot 6 juni 1841 (benoemd bij K.B. van 24 juni 1839)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid in buitengewone dienst, Raad van State, van 1826 tot 1 juli 1839

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter één van de afdelingen (Tweede Kamer der Staten-Generaal) (regelmatig)

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was in 1818 één van de vier Noord-Nederlanders die tegen een wetsvoorstel tot beperking van de drukpersvrijheid stemde. Het voorstel werd met 39 tegen 36 stemmen verworpen.
  • Stemde in 1822 tegen oprichting van het Amortisatie Syndicaat

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was op 18 augustus 1815 afwezig in de vergadering waarin de ontwerp-Grondwet werd goedgekeurd
  • Werd in 1824 en 1826 als derde en in 1827 als tweede op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap geplaatst

uit de privésfeer
Een dochter van hem was gehuwd met een zoon van R.F.C. Bentinck van Schoonheten, lid Notabelenvergadering

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 8 juli 1816
  • baron, 8 mei 1841

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.