Jhr.Mr. M.W. de Jonge van Campensnieuwland

foto Jhr.Mr. M.W. de Jonge van Campensnieuwland
bron: Verburg, M.E., Geschiedenis van het Ministerie van Justitie, deel 1, 1798-1898

Uiterst conservatief politicus uit de periode vóór 1848. Vervulde belangrijke rechterlijke functies, zoals vicepresident van het Gerechtshof in Zuid-Holland. Werd als Tweede Kamerlid in 1831 met anderen door de koning belast met de voorbereiding van een grondwetsherziening om de Belgische opstandelingen de wind uit de zeilen te nemen. Als minister van Justitie krachtig bestrijder van de liberale voorstellen tot grondwetsherziening. In 1848 trad hij dan ook af toen de koning in één dag van uiterst conservatief uiterst liberaal was geworden. Welsprekend jurist.

regeringsgezinden ten tijde van Willem I, regeringsgezinden ten tijde van Willem II, ultraconservatief (vóór 1848)
in de periode 1829-1848: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, minister, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Marinus Willem

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zierikzee, 29 maart 1786

overlijdensplaats en -datum
Veur (Z.H.), 11 september 1858 (nu: Leidschendam)

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I en Willem II)
  • ultraconservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1829 tot 18 oktober 1841 (1829-1840 voor Holland, 1840-1841 voor Zuid-Holland)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 oktober 1838 tot 21 oktober 1839
  • lid Raad van State, van 1 oktober 1839 tot 1 augustus 1844 (benoemd bij K.B. van 22 juli 1839)
  • minister van Justitie ad interim, van 7 maart 1844 tot 1 augustus 1844
  • minister van Justitie, van 1 augustus 1844 tot 19 maart 1848

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Staatscommissie tot herziening van de Grondwet, van 30 januari 1831 tot 28 mei 1831 (geheime commissie)
  • lid commissie van redactie en ter herziening van de Nederlandse wetboeken, vanaf 1831

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Behoorde in 1837 tot de 21 leden die tegen de begroting stemden. Stemde wel vóór de ontwerp-Wet op de middelen.
  • Behoorde in 1839 tot de 12 leden die vóór de (verworpen) ontwerp-Leningwet voor Nederlands-Indië stemden. Na deze verwerping trad minister Van den Bosch af.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Zijn grootvader, Bonifacius Mogge Pous, was schepen, raad, thesaurier en burgemeester van Zierikzee
  • Verdedigde in 1845 in de Tweede Kamer het regeringsstandpunt dat Grondwetsherziening zoals voorgesteld door Thorbecke c.s. ('de Negenmannen') ongewenst was
  • Trad in maart 1848 af als minister, nadat de koning buiten de ministers om de Tweede Kamervoorzitter had gevraagd de in de Tweede Kamer levende wensen voor Grondwetsherziening kenbaar te maken

verkiezingen
  • Werd in 1841 verslagen door P.C. Schooneveld. Kreeg in de Staten van Zuid-Holland in de tweede stemmingsronde 18 stemmen, tegen 50 voor Schooneveld.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.