Mr. A.J.J.H. Verheijen

Bestuurder uit Boxmeer, die in Brabant op provinciaal en districtsniveau functies bekleedde en vanaf 1815 een soms kritisch lid van de Tweede Kamer was. Onder Lodewijk Napoleon secretaris van diens Kabinet en van de Staatsraad, en daarna secretaris van Charles Lebrun, de hoogste Franse gezagsdrager tijdens de inlijving. Stemde in de Vergadering van Notabelen in 1814 tegen de ontwerp-Grondwet. Verloor in 1829 zijn Kamerzetel, maar werd in 1832 opnieuw gekozen.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1815-1833: lid notabelenvergadering, buitengewoon lid Staten-Generaal, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Antonius Josephus Joannes Henricus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Boxmeer, 18 juli 1774

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 3 december 1833

3.

Partij/stroming

stroming(en)
regeringsgezind, maar kritisch (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/15)

  • lid Gedeputeerde Staten van Brabant, van september 1814 tot 21 oktober 1815
  • buitengewoon lid Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden, van 8 augustus 1815 tot 19 augustus 1815 (voor Brabant)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 19 oktober 1829 (voor Noord-Brabant; in 1817 toegelaten 24 oktober)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 oktober 1832 tot 3 december 1833 (voor Noord-Brabant)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
lid commissie van eenentwintig voor de ontwerp-Grondwet (Staten-Generaal), van 9 augustus 1815 tot 14 augustus 1815

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Was in 1822 één van de drie noordelijke leden die tegen het wetsvoorstel inzake de accijns op het gemaal stemde
  • Behoorde in 1833 tot de minderheid die vóór wetsvoorstellen tot verhoging van de accijns op turf en op steenkolen stemde. De wetsvoorstellen werden verworpen met resp. 36 tegen 13 stemmen en 34 tegen 15 stemmen.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Stemde als lid van de Vergadering van Notabelen tegen de ontwerp-Grondwet

uit de privésfeer
  • Een zoon van hem was gehuwd met een zus van J.B.J. Hengst, Tweede en Eerste Kamerlid
  • Zijn vader was drossaard en vrederechter van Boxmeer en prefect van het departement Monden van de Rijn

verkiezingen
  • Werd in 1829 verslagen door J.L.A. Luyben

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.