O. baron van Randwijck

foto O. baron van Randwijck
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Gelderse ambtsjonker en landeigenaar, die achttien jaar Tweede Kamerlid was. Ten tijde van de Republiek hofdignitaris van de stadhouder en in de Franse tijd maire van Nijmegen. Bleef ook na herwinning van de onafhankelijkheid burgemeester van Nijmegen. Was later tevens hoofdschout in het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1814-1833: lid notabelenvergadering, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Otto

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Ook wel: Van Randwijck van Rossum

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 31 maart 1763

overlijdensplaats en -datum
Nijmegen, 25 september 1833

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • orangist (tijdens de Republiek)
  • regeringsgezind (onder Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/13)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 25 september 1833 (voor Gelderland)
  • hoofdschout ad interim, hoofdambt Rijk van Nijmegen, omstreeks 1830
  • hoofdschout, hoofdambt Rijk van Nijmegen, van 1830 tot 25 september 1833

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Ridderschap van Gelderland, vanaf 26 augustus 1814
  • kamerheer van koning Willem I

afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter één van de afdelingen (Tweede Kamer der Staten-Generaal) (regelmatig)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 september 1830 tot 1 oktober 1830

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Stemde in 1822 tegen oprichting van het Amortisatie Syndicaat
  • Behoordde in 1827 tot de vijf noordelijke leden die tegen de ontwerp-Wet op de schutterijen stemden

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in oktober 1831 als eerste op de voordracht geplaatst voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer. Verzocht de koning niet voor benoeming in aanmerking te komen, vanwege zijn slechte gezondheid, waarop Van Asch van Wijck werd benoemd.

uit de privésfeer
Zijn vader was ambtman van Maas en Waal en gecommitteerde ter Admiraliteit op de Maas

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 28 augustus 1814
  • baron, 10 maart 1822

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.