Mr. A.H. van Markel Bouwer

Notabele en landeigenaar uit Deventer, die twaalf jaar in het parlement zat. Combineerde vanaf 1821 vijf jaar het Tweede Kamerlidmaatschap met het lidmaatschap van de Raad van State. Daarvoor was hij een jaar voorzitter van de Tweede Kamer.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1814-1826: lid notabelenvergadering, lid Staten-Generaal, lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Arnold Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Deventer, 16 december 1771

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 22 juni 1826

3.

Partij/stroming

stroming(en)
regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 22 juni 1826 (voor Gelderland)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1819 tot oktober 1820
  • lid Raad van State, van 1 september 1821 tot 22 juni 1826 (benoemd bij K.B. van 7 augustus 1821)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Commissie van Landbouw in de provincie Gelderland
  • lid Commissie tot heziening stelsel van in- en uitgaande rechten en accijnzen, 1824

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter één van de afdelingen (Tweede Kamer der Staten-Generaal) (regelmatig)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1817 als tweede op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap geplaatst

uit de privésfeer
  • Zijn schoonvader was officier en secretaris van stadhouder prins Willem V
  • Zijn vader was burgemeester van Deventer

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.