Ch.J.A. baron van Nagell van Ampsen

foto Ch.J.A. baron van Nagell van Ampsen
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Landeigenaar, die op kasteel Ampsen bij Laren (Gld.) woonde en die als Tweede Kamerlid allengs opschoof van oppositioneel naar regeringsgezind. Stemde in de jaren 1830 geregeld tegen de begroting, maar keerde zich in 1848 tegen de voorstellen tot grondwetsherziening. Zoon van een minister en vader van een Eerste Kamerlid.

financiële oppositie, regeringsgezind ten tijde van Willem I, regeringsgezind ten tijde van Willem I en Willem II, regeringsgezind ten tijde van Willem II
in de periode 1822-1849: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Christien Jaques Adrien

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 26 juni 1784

overlijdensplaats en -datum
Laren (Gld.), 2 oktober 1883

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • "financiële oppositie" (ten tijde van koning Willem I)
  • regeringsgezind (ten tijde van koning Willem II)
  • conservatief (na 1845)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/4)

  • raad in het generaal-commissariaat departement Boven-IJssel, van januari 1814 tot augustus 1814
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 19 september 1814 tot 21 oktober 1822 (voor de landelijke stand, district Zutphen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1822 tot 13 februari 1849 (voor Gelderland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • kamerheer in buitengewone dienst, vanaf 10 februari 1814
  • lid Ridderschap van Gelderland, vanaf 9 december 1814

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/13)
  • Behoorde in 1845 tot de meerderheid die tegen het wetsvoorstel inzake onteigening ten algemene nutte stemde. Het wetsvoorstel werd met 31 tegen 20 stemmen verworpen.
  • Stemde in 1848 tegen de hoofdstukken I, III (inzake de Staten-Generaal), IV, VI, XI, alsmede de additionele artikelen van de nieuwe Grondwet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Bewerkstelligde door aankoop van grond de komst van een spoorwegstation in de nabijheid van zijn kasteel
  • Zijn zoon Justinus was gehuwd met een dochter van W.A. baron Schimmelpenninck van der Oye, minister, gouverneur en Eerste en Tweede Kamerlid

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 9 december 1814
  • baron, 25 mei 1822

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.