Mr. J.B.H. van de Mortel

foto Mr. J.B.H. van de Mortel
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Brabants Tweede Kamerlid en lid van de Dubbele Kamer in 1848. Advocaat, schoolopziener in Boxmeer en gedeputeerde van Noord-Brabant. Werd in 1834 tot Kamerlid gekozen en behoorde tot de gematigde, regeringsgezinde leden. Was tevens raadsheer in het Gerechtshof van Noord-Brabant en was deskundig op waterstaatkundig gebied. Werd 1841 verslagen door J.A. Mutsaers en in 1850 voorgedragen door de Brabantse kiezers voor de Eerste Kamer, maar niet benoemd. Na 1848 nog wel enige jaren liberaal Statenlid.

regeringsgezinden ten tijde van Willem I, regeringsgezinden ten tijde van Willem II
in de periode 1834-1848: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Joannes Benedictus Hyacinthus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Boxmeer, 16 augustus 1797

doopplaats en -datum
Boxmeer, 21 augustus 1797

overlijdensplaats en -datum
Rosmalen (N.Br.), 12 augustus 1887

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (onder Willem I en Willem II)
  • liberaal (na 1848)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 april 1834 tot 18 oktober 1841 (voor Noord-Brabant)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 8 oktober 1848 (voor Noord-Brabant)
  • lid Provinciale Staten van Nood-Brabant, van 5 juli 1859 tot april 1870 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • president Provinciaal Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, van 1 november 1872 tot 1 januari 1876

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • voorzitter waterschap van de Eigen
  • voorziter waterschap Uitwatering van de Maas naar de Amer, van december 1852 tot juli 1859

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Stemde in 1848 vóór alle voorstellen tot Grondwetsherziening; voerde niet het woord

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1848 met grote meerderheid door de Brabantse Staten voorgedragen als Eerste Kamerlid, maar werd niet benoemd

uit de privésfeer
Een zoon van hem was gehuwd met een dochter van jhr. E.J.P. van Meeuwen, Eerste Kamerlid

verkiezingen
  • Werd in 1841 verslagen door J.A. Mutsaers. Kreeg in de Staten van Noord-Brabant in de tweede stemmingsronde 19 stemmen, tegen 22 voor Mutsaers.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.