Jhr.Mr. P. van Akerlaken

foto Jhr.Mr. P. van Akerlaken
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: RKD

Lid van een Hoorns regentengeslacht, die na zijn rechtenstudie in Hoorn advocaat, gemeenteontvanger en raadslid was. In 1838 burgemeester van twee kleine gemeenten in de Zeevang en tevens tot Tweede Kamerlid gekozen. Behoorde tot de conservatieve getrouwen van de koning en werd in 1844 Kamervoorzitter. In dat jaar volgde ook zijn benoeming tot burgemeester van Hoorn. Weigerde twee jaar later een benoeming tot minister, maar werd in 1847 wel Eerste Kamerlid. In 1848 tegenstander van de staatkundige hervormingen.

regeringsgezinden ten tijde van Willem I en Willem II
in de periode 1838-1849: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hoorn, 12 augustus 1792

overlijdensplaats en -datum
Hoorn, 20 september 1862

2.

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I en Willem II)
  • conservatief

3.

Hoofdfuncties/beroepen (9/12)

  • lid Provinciale Staten van Holland, van 16 oktober 1827 tot 16 oktober 1838 (voor de landelijke stand, district Blokker)
  • burgemeester van Beets, van 2 januari 1838 tot juni 1842
  • burgemeester van Schardam, van 2 januari 1838 tot juni 1842
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 oktober 1838 tot 17 oktober 1847 (1838-1840 voor Holland, 1840-1847 voor Noord-Holland)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 oktober 1844 tot 20 oktober 1845
  • burgemeester van Hoorn, van 1 januari 1845 tot 20 september 1862 (benoemd bij K.B. van 18 december 1844)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1847 tot 13 februari 1849
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 10 juli 1849 tot 20 september 1862 (1849-1850 voor de steden, 1850-1862 voor het kiesdistrict Hoorn)
  • dijkgraaf waterschap Drechterland, van 1 maart 1852 tot 20 september 1862

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Nevenfuncties (2/13)

  • voorzitter bestuur banne Hoorn, tot september 1862
  • voorzitter bestuur Oosterpolder, tot september 1862

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van december 1843 tot mei 1844
  • voorzitter Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 22 oktober 1844 tot 20 oktober 1845

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër (3/4)
  • Behoorde in 1843 tot de 24 leden die vóór het (verworpen) wetsvoorstel tot regeling van 's Rijks openbare schuld stemden
  • Stemde in 1847 voor het regeringsvoorstel tot afschaffing van het Recht van Placet
  • Stemde in 1848 bij de eerste lezing tegen hoofdstuk III (Staten-Generaal) van de nieuwe Grondwet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1838 gekozen als opvolger van J.H. van Reenen, nadat P. Huidekoper zijn benoeming niet had aanvaard
  • Trad in februari 1847 enkele keren op als waarnemend Kamervoorzitter, omdat Bruce wegens de toestand van zijn vader verhinderd was

uit de privésfeer
  • Zijn vader behoorde tot de Hoornse regentenklasse

verkiezingen
  • In december 1848 door de kiezers van het district Hoorn voorgedragen voor het Eerste Kamerlidmaatschap, maar niet benoemd door de koning

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Binnenlandse Zaken, 1846 (geweigerd)

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"Piet Almachtig" (bijnaam in Hoorn)

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 2 oktober 1843

8.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • Jaap Raat, "Pieter van Akerlaken (1792-1862) 'almachtig' en veelzijdig", in: "Kleurrijke Westfriezen" (2000)
  • Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, deel I, 52
  • H. van Felius en H.J. Metselaars, "Noordhollandse Statenleden 1840-1919"

Biografisch Woordenboek(en)
biografie opgenomen in het Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.