Mr. J.G. van Nes van Meerkerk

foto Mr. J.G. van Nes van Meerkerk
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Eén van de belangrijkste oppositionele Tweede Kamerleden uit de regeerperiode van koning Willem I. Richtte zijn pijlen vooral op het financiële beleid van de koning. Was voorstander van invoering van de ministeriële verantwoordelijkheid en stelde in 1830 dat na het vertrek van de Belgen de Eerste Kamer wel kon worden afgeschaft. Kwam later in conservatiever vaarwater en werd door Willem II tot Eerste Kamerlid benoemd. Hij werd onder meer benoemd om Van Halls voorstel voor een vrijwillige lening aanvaard te krijgen. Was rechter in Utrecht en Maarssen.

regeringsgezinden ten tijde van Willem II, financiële oppositie, moderaat of gematigd liberaal
in de periode 1817-1849: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jacob Gerard

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 11 oktober 1776

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 23 maart 1859

3.

Partij/stroming

stroming(en)
"financiële oppositie" (ten tijde van koning Willem I en koning Willem II)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/10)

  • vrederechter te Maarssen, van 1811 tot 1817
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1817 tot 18 oktober 1818 (voor de provincie Utrecht)
  • lid Provinciale Staten van Utrecht, van 3 juli 1821 tot 18 oktober 1830 (voor de landelijke stand, district Maarssen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1830 tot 17 oktober 1836 (voor de provincie Utrecht)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 augustus 1840 tot 5 september 1840 (voor Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 december 1840 tot 15 oktober 1843 (voor Zuid-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 29 februari 1844 tot 13 februari 1849

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid Staatscommissie tot onderzoek van de rekening der koloniale remises, 1841
  • lid College van Curatoren Hogeschool te Utrecht, vanaf 1849

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Behoorde in 1840 tot de 15 leden die vóór een amendement op het Adres van Antwoord stemde om te verklaren dat de Grondwet plechtanker van Neêrlands vrijheid en volksgeluk 'moet zijn' in plaats van dat het dat 'is'
  • Stemde in 1848 bij de eerste lezing tegen hoofdstuk III (Staten-Generaal) van de nieuwe Grondwet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/6)
  • Werd in 1844 niet lang voor de behandeling van en stemming over Van Halls Leningwet tot Eerste Kamerlid benoemd en stemde vóór dit wetsvoorstel
  • In november 1844 stemden hij, G. graaf Schimmelpenninck en baron Huyssen van Kattendijke als enigen vóór het Adres van Antwoord op de troonrede waarin voorzichtig op hervormingen werd aangedrongen
  • Vond in 1848 dat vanwege het afschaffen van de koninklijke benoeming en de ontbindbaarheid de Eerste Kamer maar beter kon worden afgeschaft

uit de privésfeer (3/4)
  • Huwde op 74-jarige leeftijd. Zijn echtgenote was toen 52 jaar.
  • Een broer van hem was raadsheer in de Hoge Raad
  • Zijn vader was ontvanger der generale middelen en eigenaar van de heerlijkheden Meerkerk en Oucoop

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.