M. Piepers

foto M. Piepers

Uit Zeeland afkomstige administrateur die in de Bataafs-Franse tijd zijn eerste ambtelijke functies bekleedde. Was onder meer betaalmeester van het leger en ten tijde van Lodewijk Napoleon secretaris-generaal van het ministerie van Oorlog. Nadien, na herwinning van de onafhankelijkheid, onder andere Rekenkamer-lid, staatsraad en Eerste Kamerlid. Was van huis uit kunstschilder.

regeringsgezind ten tijde van Willem II, regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1814-1849: lid Eerste Kamer, minister, lid Algemene Rekenkamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Marinus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Middelburg, 19 november 1771

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 24 januari 1861

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • patriottisch (ten tijde van de Republiek)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I en Willem II)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/15)

  • intendant-generaal van de legeradministratie, van 29 juni 1815 tot 1 maart 1818
  • secretaris van staat van Oorlog, van 1 maart 1818 tot 30 september 1818
  • lid Raad van State, van 30 september 1818 tot 26 januari 1841
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 26 januari 1841 tot 13 februari 1849

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid Staatscommissie tot onderzoek van de rekening der koloniale remises, 1842
  • vicevoorzitter Staatscommissie pensioenen voor burgerlijke ambtenaren en hun weduwen en wezen, vanaf september 1844

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoorde in 1842 tot de elf leden die tegen het (verworpen) wetsvoorstel tot wijziging van de Wet op de rechterlijke organisatie stemden
  • Stemde in 1848 vóór de Grondwetsherziening

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Liet als intenant-generaal voor de legeradministratie de eindafrekeningen bij de legerkorpsen versloffen, waardoor er geen zicht was op de uitgaven voor het leger. Dit leidde tot felle kritiek van onder anderen Van Hogendorp en Van Nes van Meerkerk. Hij behield echter tot 1818 de steun van Willem I.

uit de privésfeer
Zijn vader was decoratieschilder

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.