Jhr.Mr. O. van Swinderen van Rensuma

foto Jhr.Mr. O. van Swinderen van Rensuma

Groningse edelman, die zijn bestuurlijke loopbaan in de Franse tijd begon als belastingambtenaar en in 1818 Statenlid in Groningen werd. In 1832 gekozen tot lid van de Tweede Kamer en daarvan in 1839/1840 voorzitter. Werd kort voor diens aftreden door koning Willem I tot Eerste Kamerlid benoemd en bleef dat tot het einde van het oude bewind in 1849. Groningse landjonker, van wie de grootvader en vader bestuursfuncties bekleedden. Een zoon en kleinzoon van hem hadden zitting in het parlement.

regeringsgezind ten tijde van Willem II, regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1832-1849: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Oncko

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 23 juli 1775

overlijdensplaats en -datum
Groningen, 12 november 1850

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I en Willem II)
  • conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 8 september 1818 tot 17 oktober 1831 (voor de Ridderschap)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 oktober 1831 tot 19 oktober 1840 (voor de provincie Groningen)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van oktober 1839 tot 20 oktober 1840
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1840 tot 13 februari 1849

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid College van Curatoren Hogeschool te Groningen
  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, vanaf 1840

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Behoorde in 1842 tot de elf Eerste Kamerleden die tegen het (verworpen) wetsvoorstel tot wijziging van de Wet op de rechterlijke organisatie stemden
  • Behoorde in 1844 tot de zes leden die tegen het wetsvoorstel inzake de vrijwillige geldlening stemden

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn moeder overleed in maart 1777, anderhalf jaar na zijn geboorte
  • Zijn oudste zoon Wicher was grietman van Gaasterland en van Wonseradeel
  • Zijn jongste zoon Theodorus was burgemeester van Uithuizermeeden

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 27 december 1817

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.